Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Piątki Pileckiego – IV edycja

Piątki Pileckiego – IV edycja

Do 30 września Instytut Pileckiego przyjmuje zgłoszenia do czwartej edycji „Piątek Pileckiego”, programu edukacyjnego dla uczniów szkół podstawowych (klasy 5-8) i ponadpodstawowych. Pięcioosobowe zespoły będą mogły zmierzyć się z zadaniami polegającymi na pracy historycznej, społecznej i służącej rozwojowi osobistemu. W „Piątkach” może także wziąć udział polska młodzież z zagranicy. Wszystkie działania będą prowadzone w przestrzeni wirtualnej.

Osoby zainteresowane udziałem w programie zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego: https://bit.ly/3krP7aE i zapoznania się z treścią pierwszego zadania: https://bit.ly/3u13p56.

— Projekt ten powstał z potrzeby chwili, półtora roku temu, podczas pierwszego lockdownu. Kiedy wszyscy siedzieliśmy w swoich domach, odizolowani, zastanawialiśmy się w Instytucie, jak w tej trudnej sytuacji możemy zrobić coś razem. — opowiada Marzenna Szymańska z działu edukacji Instytutu Pileckiego. — Z pomocą przyszedł patron naszego Instytutu, rotmistrz Pilecki. Przypomniałam sobie, jak podczas okupacji tworzył ruch oporu zawiązując pięcioosobowe grupy, które nie znając się realizowały podobne cele i działały w jednym kierunku.

”Piątki” dziś

Uczestnicy, którzy zgłoszą swoje pięcioosobowe grupy, dwa razy w miesiącu, w piątki, otrzymają od edukatorów z Instytutu Pileckiego zadania do wykonania. Młodzież będzie się ze sobą komunikować w przestrzeni wirtualnej. Efekty poszczególnych zadań zostaną zaprezentowane na stronie internetowej oraz Facebooku Instytutu Pileckiego.

— Głównym celem „Piątek” jest poszerzanie wiedzy historycznej, przy czym staramy się pokazać młodzieży, że historia nie dzieje się gdzieś ponad chmurami, tylko właśnie w najbliższym otoczeniu, wśród naszych najbliższych, w małych wspólnotach lokalnych, w miastach i miasteczkach, z których pochodzą uczestnicy. — dodaje Marzenna Szymańska.

Zadania zakładają także współpracę z „piątkami” pochodzącymi z innych miast, co sprzyja poznawaniu i integracji z rówieśnikami z innych części Polski czy zagranicy.

— My Gdańszczanie zostaliśmy połączeni z ludźmi z Odessy, z Polonii ukraińskiej, co było niesamowitym przeżyciem, bo spotkały się dwa wielkie miasta portowe o chlubnej tradycji. Dzięki temu spotkaniu uświadomiłam sobie, że Polska jest wszędzie tam, gdzie są Polacy, którzy utożsamiają się z ojczyzną i kultywują jej tradycje. — mówi Julia Kuszner, uczestniczka pierwszej edycji, z zespołu „Tango Milonga”.

Program potrwa do końca roku 2021. Każdy z uczestników otrzyma certyfikat udziału w projekcie i nagrody. Do tej pory w Piątkach Pileckiego wzięło udział kilkaset osób, w tym kilka zespołów spoza Polski.

Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie: https://bit.ly/3lIZtT3

Instytut Pileckiego to instytucja naukowa prowadząca projekty badawcze, wystawiennicze, edukacyjne i kulturalne. Przedsięwzięcia te służą pogłębieniu refleksji nad polskim doświadczeniem konfrontacji z dwoma totalitaryzmami – niemieckim i sowieckim oraz popularyzacji polskiej historii poza granicami kraju.

Słowo Polskie za: Instytut Pileckiego, 24 września 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *