Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » PGNiG zwiększa dostawy gazu na Ukrainę

PGNiG zwiększa dostawy gazu na Ukrainę

http://podrobnosti.ua

Ukraiński Naftogaz i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisały kontrakt na pilne dostawy gazu, po tym jak Gazprom jednostronnie zablokował gaz dla Ukrainy.

Dzienne dostawy gazu z Polski na Ukrainę to ponad 60 mln m sześciennych. Pierwsze dostawy rozpoczęto 2 marca przez węzeł Hermanowice, który łączy polski system przesyłowy z ukraińskim.

Decyzja Gazpromu o zmniejszeniu dostaw gazu na Ukrainę nastąpiła dzień po wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie w sporze Naftogaz-Gazprom. W środę Naftogaz poinformował, że w innym sporze przed arbitrażem w Sztokholmie – o tranzyt gazu – trybunał przyznał Ukraińcom 4,63 mld USD za to, że Gazprom nie dostarczył uzgodnionej ilości gazu do tranzytu.

Ukraińska spółka ogłosiła też, że biorąc pod uwagę pierwsze orzeczenie, stwierdzające, że Naftogaz ma spłacić zadłużenie wobec Gazpromu, to ostatecznie od Rosjan należy się jej 2,56 mld dol.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak dodał, że solidarność energetyczna i dobra współpraca z krajami ościennymi „to nasz obowiązek”. – Zwłaszcza teraz, gdy Ukraina nie otrzymuje dostaw z Rosji, a zapotrzebowanie na gaz ziemny do celów grzewczych wzrasta ze względu na ostrą zimę – podkreślił.

PGNiG w poprzednich latach dostarczył na Ukrainę ponad 1 mld m. sześć gazu.

Słowo Polskie na podstawie informacji Polsat News, 03.03.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *