Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Perła Podola

Perła Podola

W dniu 22 czerwca we wsi Szarowieczka w obwodzie chmielnickim odbył się III Festiwal Kultury Polskiej „Perła Podola”.

Impreza została objęta patronatem Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

Świętowanie poprzedziła uroczysta msza św. w języku polskim z okazji 3-letniej rocznicy konsekracji Kościoła w Szarowieczce pw. Matki Bożej Różańcowej, celebrowana przez ks. proboszcza JE Jana Niemca.

W czasie Liturgii do I-szej Komunii św. przystąpili najmłodsi parafianie.

Uroczystość z okazji Festiwalu rozpoczęła się przemówieniem deputowanego Rady Najwyższej  Ukrainy pana Sergija Labaziuka. Głos zabrały także wicekonsul Konsulatu Generalnego RP w Winnicy pani Joanna Szeliga oraz Julia Sierkowa – prezes zjednoczenia nauczycieli polskich na Ukrainie oddział w Chmielnickim.

W koncercie wzięły udział zespoły ze wsi Szarowieczka, Maćkowce, miasteczka Jarmolińce, z Niecieszyna, Gródka Podolskiego, a także z Chmielnickiego – m.in. „ASSETTATI di DIO „, Boże owieczki” oraz STRUMOCZOK które działają przy kościele we wsi Szarowieczka pw „Matki Boskiej Różańcowej” oraz grupa rockowa „Jurek i przyjaciele”.

Nie zabrakło dobrej zabawy nawet przed sceną w korowodzie, publiczność gorąco oklaskiwała najmłodszych artystów. Mieszkańcy wsi urządzili artystom i widzom miły poczęstunek w czasie koncertu.

Festiwal zakończył się wspólnym odśpiewaniem przez wszystkich uczestników piosenki pt. „Wszyscy Polacy to jedna rodzina” – hymnu polonijnego Festiwalu w Szarowieczce oraz wręczeniem dyplomów i podziękowań. Nie zabrakło oczywiście, wspólnego foto na pamiątkę. Szarowieczka na długo zapamięta takie wspaniałe święto!

Projekt jest objęty wsparciem Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

Organizatorem tego Festiwalu jest Kulturalno- Oświatowe Centrum im. J. Słowackiego Wspólnoty polskiej m. Chmielnickiego. Dyrektor – Ludmila Kotyk.

W Festiwalu wzięli udział zespoły – „Rozmaryn” który działa przy KOC im. J. Słowackiego , „Mackowianki” ze wsi Maćkowce, „Mazury” i „ Proskurowski dzwoneczki” – z Miejskiego Związku Polaków , dziecięcy Teatr Lalek „Słoneczko” który działa przy Związku Polaków przy kościele pw „ Chrystusa Króla” w Chmielnickim , dzieci z polskiej szkoły Gródka Podolskiego, zespoły ze wsi Szarowieczka , duet „Rodzinka” reprezentowany przez członków Związku Polaków na Ukrainie oddział w Jarmolińcach.

Ludmiła Kotyk, 24 czerwca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code