Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » „Perła Podola” w Czarnym Ostrowie

„Perła Podola” w Czarnym Ostrowie

10 lipca 2021 roku w miasteczku Czarny Ostrów położonym na terenie obwodu chmielnickiego odbył się IV Festiwal Kultury Polskiej na Chmielniczyźnie pod tytułem „Perła Podola”.

Rozpoczął się Festiwal z odśpiewania hymnów obu państw – Ukrainy i Polski. Następnie mer Czarnego Ostrowa Michał Dziś i konsul RP w Winnicy Pan Stanisław Żarczyński wygłosili mowy powitalne.

Co roku Festiwal polskiej kultury „Perła Podola” odbywa się w różnych częściach regionu, gdzie mieszka większość Polaków na Ukrainie, a jego terytorium związane jest ściśle z historią Polski. To właśnie w Czarnym Ostrowie w 1556 roku król Zygmunt II August wprowadził w Czarnym Ostrowie Magdeburskie Prawo, dając tym samym mieszkańcom tego miasteczka prawo do handlu. I dziś, razem z nimi świętowaliśmy 465. rocznicę tego wydarzenia.

Festiwal odwiedzili goście – przedstawicieli władz obwodowych, rejonowych oraz konsul PR w Winnicy Pan Stanisław Żarczyński.

W imprezie udział wzięły zespoły „Szarawczanki” (kierownik Oleksander Zagrajczuk) i „Maćkowianki” (kierownik Natalia Bondar) z wiosek Szarowieczka i Maćkowce, gdzie zachowały się duże skupiska ludności polskiego pochodzenia, zespół „Mazury” (kierownik Iwanna Szewczuk) oraz zespół dziecięcy „Proskurowskie dzwoneczki” (kierownik Irena Letawina) działający przy  Związku Polaków m.Chmielnickiego.

Poza tym swoje utwory wykonały polski ludowy, wokalny zespół amatorski „Rozmaryn” (kierownik Ołena Szczerań) który działa przy KOC im. J. Słowackiego Wspólnoty Polskiej m. Chmielnickiego oraz soliści: Włodzimierz Wonsowycz, Ludmiła Dzindziałowska-Zadworna, Bożena Sawośko, Anna Iwanowa, oraz najmłodsza solistka i uczestniczka Festiwalu Karolina Mraczkowska. Łącznie uczestników było aż 68 osób!

Wszystko, co się dobrze zaczyna, dobiega końca. Na zakończenie wszyscy uczestnicy razem z Panem Konsulem i burmistrzem odśpiewali hymn Festiwalu „Bo wszyscy Polacy – to jedna rodzina”, oraz otrzymali dyplomy i upominki z rąk Pana Konsula i burmistrza, a do dzieci trafiły także upominki od Konsulatu RP w Winnicy.

Projekt jest realizowany przez Fundacje Wolność i Demokracja i wspierany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą.

Organizatorem IV Festiwalu polskiej kultury na Chmielniczyżnie „Perła Podola” jest Kulturalno-Oświatowe Centrum im. Juliusza Słowackiego Wspólnoty polskiej m. Chmielnickiego.

Ludmiła Kotyk, dyrektor KOC im. J. Słowackiego, 15 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code