Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Pedagodzy z Podola odwiedzili Polskę z wizytą edukacyjną

Pedagodzy z Podola odwiedzili Polskę z wizytą edukacyjną

W celu zapoznania się z doświadczeniem polskiego systemu edukacji, innowacyjnymi ofertami edukacyjnymi w szkołach, zróżnicowanym podejściem w nauczaniu młodzieży, zorganizowano tygodniowe szkolenia w ramach projektu „Szkoła młodego spikera – kluby debat obwodu winnickiego. Część 2” z wizytą do województwa łódzkiego.

Delegacja składająca się z 27 pedagogów, m. in. dyrektorzy szkół i nauczyciele profilu humanistycznego, zdobywali umiejętności pomocne dla funkcjonowania w społeczeństwie demokratycznym, takie jak praca zespołowa, „myślenie krytyczne”, komunikacja, publiczne przedstawienie swojego stanowiska w dyskusji, wyszukiwanie i prawidłowe przedstawienie argumentów.

Jedną z wizytówek miasta Łodzi jest Szkoła Filmowa. W niej studenci otrzymują wiedzę, przygotowując się do pracy reżysera, operatora, animatora, fotografa, pisarza scenariuszy, montażysty, organizatora produkcji i aktora. Nauka obejmuje warsztaty praktyczne, teorię, historię kultury i sztuki, służące do wszechstronnego rozwoju artystycznego i naukowego.

Również pedagodzy ukraińscy odwiedzili centrum doskonalenia nauczycieli i zajęcia praktyczne uczniów, gdzie dowiedzieli się o specyfice podnoszenia kwalifikacji zawodowych i zobaczyli jak odbywają się zajęcia dzieci w warsztatach centrum.

Następny dzień był jeszcze bardziej bogaty i imponujący, ponieważ pierwszą jego połowę delegacja spędziła w szkole podstawowej nr 81, która działa w ramach projektu „Szkoła budzi się”.

Dyrektor placówki w swoim przemówieniu przedstawiła doświadczenie reformy edukacji, specyfikę nauki w szkole, krótko opowiedziała o historii i rozwoju szkoły. Uczestnicy projektu mieli możliwość odwiedzić lekcje, poznać nowe metody i formy nauczania dzieci podczas lekcji i zajęć pozalekcyjnych . Pouczające było spotkanie z administracją centrum edukacji zawodowej. Centrum posiada nowoczesny sprzęt, jak najbardziej zbliżony do wyposażenia fabryk i zakładów. Studenci mają szkolenia dualne – 2 dni trwają zajęcia w centrum, 3 dni – zajęcia praktyczne w zakładach i fabrykach.

Nie mniej interesującym i intensywnym dla winniczan był trzeci dzień pobytu w Polsce. Uczestnicy delegacji mieli możliwość zapoznać się ze szkołą sztuki sportowej. Jest to szkoła prywatna, którą założył znany koszykarz Marcin Gortat. Ta szkoła jest otwarta dla utalentowanych dzieci nie tylko z Polski, ale i innych krajów, właśnie dlatego zostało zorganizowane spotkanie z uczniami pochodzącymi z Ukrainy.

Ponieważ kluczową ideą tego projektu jest dyskusja oksfordzka, następny dzień odbył się w ścianach Fundacji Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego FERSO. Dostaliśmy ogromny bagaż wiedzy w dziedzinie projektowej technologii. Rozwijaliśmy umiejętności prowadzenia debaty oksfordzkiej, będącej właściwie wymianą argumentów których można używać podczas lekcji nauk humanistycznych.

Dzięki organizatorom polskim i ukraińskim, wycieczka okazała się niezwykle interesująca, bogata i owocna dla jej uczestników.

Lidia Baranowska na podstawie informacji Winnickiej Państwowej Administracji Obwodowej, 02.04.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code