Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Partnerstwo na wysokim szczeblu

Partnerstwo na wysokim szczeblu

W celu aktywizacji  współpracy w ramach Umowy o międzyregionalnym partnerstwie między Żytomierską Obwodową Administracją Państwową a Kujawsko-Pomorskim województwem (Polska) obwodowe miasto Żytomierz z roboczą wizytą  odwiedzili – wicemarszałek Sławomir Kopyść oraz kierownik biura ds. międzynarodowej współpracy Mirosław Basiewicz.

Podczas spotkania z przewodniczącym obwodowej rady Josypem Zapałowskim omówiono szereg pytań, w tym i realizację wspólnych projektów kulturalnych, w szczególności  możliwości występu  artystów z Polski w obwodzie Żytomierskim. Josyp Zapałowski zaznaczył, że pod względem inwestycyjnej współpracy Polska jest aktywnym partnerem Żytomierszczyzny i zajmuje szóste miejsce wśród innych państw świata. Dotychczas Polska zainwestowała w obwód  Żytomierski 11 milionów dolarów USA.
– Dziś  ta wizyta jest wielce znacząca. Nasz kraj pragnie  aktywizować współpracę z sąsiednim państwem. To przyniesie korzyść dla naszego społeczeństwa – tymi słowami przewodniczący obwodowej rady potwierdził chęć kontynuowania współpracy.

Wicemarszałek Sławomir Kopyść – Z wielką przyjemnością bywamy na Żytomierszczyźnie. Mówimy o perspektywach późniejszego współdziałania. Mamy dobre stosunki, jednak chciałoby się je rozwijać, zwłaszcza  w sferze gospodarki i kultury.

Honorowi goście zawitali do Centrum Polskiego oraz zapoznali się z działalnością Żytomierskiego Obwodowego ZPU. Przy wsparciu Kujawsko-Pomorskiego województwa oraz współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika i ŻOZPU zrealizowano I etap projektu ratowania Polskiego Cmentarza w Żytomierzu.

Mamy nadzieję, że wizyta przyczyni się do owocnej współpracy.

Wiktoria Laskowska-Szczur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code