Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Partia Polaków Ukrainy została zarejestrowana pod nazwą „Solidarność”

Partia Polaków Ukrainy została zarejestrowana pod nazwą „Solidarność”

Po trzech latach przygotowań i uzgodnień w ukraińskim resorcie sprawiedliwości została zarejestrowana siła polityczna, która deklaruje reprezentowanie interesów polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie na płaszczyźnie politycznej.

Prezes nowej partii Stanisław Kostecki deklaruje stworzenie w najbliższym czasie kilku ośrodków regionalnych ukraińskiej „Solidarności” oraz dołączenie do wspólnego dzieła aktywnych Polaków, mieszkających w miejscach, gdzie istnieją skupiska osób polskiego pochodzenia.

Zjazd założycielski z udziałem 170 członków odbył się jeszcze w 2011 roku. Wtedy postanowiono, że będzie ona nosiła nazwę „Partia Polaków Ukrainy”. Lecz za namową organu rejestrującego w celu zapobiegania tworzenia się prorosyjskich ruchów radykalnych o podobnych tytułach, nazwę „złagodzono” i nazwano nową formację „Solidarność”.

Identyczną nazwę nosiła partia Piotra Poroszenki ale po tym, jak jej nazwa zmieniła się na „Blok Piotra Poroszenki”, tytuł „Solidarność” przejęli Polacy na czele z Kosteckim.

W najbliższym czasie opublikujemy wywiad z głównym inicjatorem założenia siły politycznej, która z założenia ma reprezentować interesy Polaków na Ukrainie.

Redakcja, 08.10.14 r.

GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code