Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Parafianie kościoła w Krasiłowie szukają członków rodziny o. Kazimierza Mazura zabitego w 1920 roku przez bolszewików

Parafianie kościoła w Krasiłowie szukają członków rodziny o. Kazimierza Mazura zabitego w 1920 roku przez bolszewików

Napis na mogile o. Mazura na starym polskim cmentarzu w Krasiłowie

W Krasiłowie (obwód chmielnicki) znajduje się zabytkowy kościół Najświętszego Serca Jezusa, który w roku 2020 obchodzi swoje 225-lecie oraz 30. rocznicę odrodzenia funkcjonowania jako świątynia rzymskokatolicka.

Wcześnie w czasach ZSRS przez ponad 50 lat kościół pełnił rolę magazynu i Domu Pionierów.

W historii krasiłowskiego kościoła jest wiele tragicznych stron. Jedna z nich opowiada o zabójstwie jego proboszcza 33-letniego Kazimierza Mazura. Ksiądz Kazimierz został zamordowany 15 sierpnia 1921 roku podczas uroczystości poświęconych Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny.
Parafianie kościoła dbają o mogiłę śp. o. Kazimierza na starym cmentarzu katolickim, tutaj odbywają się nabożeństwa w intencji duszy umarłego.

W roku 2021 będziemy obchodzili 100. rocznicę od momentu śmierci Kazimierza Mazura. Obecny proboszcz kościoła w Krasiłowie ks. Maciej Styburski postanowił umieścić na stronie kościoła tablicę memorialną na część o. Kazimierza Mazura, który zginął z rąk bolszewików.

Prosimy odezwać się członków rodziny Kazimierza Mazura, którzy mogą posiadać jego zdjęcie. Będziemy bardzo wdzięczni za poświęcony czas!

Galyna Kosiuk, 14 października 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code