Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Parafia Św. Małgorzaty z Antiochii w dawnym Akermanie wkrótce będzie miała nowy kościół

Parafia Św. Małgorzaty z Antiochii w dawnym Akermanie wkrótce będzie miała nowy kościół

Dotychczas odpoczywający w nadmorskiej Zatoce i innych okolicznych miejscowościach mogli korzystać z Mszy świętej w niewielkiej kaplicy pw. Św. Małgorzaty z Antiochii w Biłgorodzie Dnistrowskim, byłym Akermanie, znanym nam z sonetów Adama Mickiewicza.

Każdej niedzieli Liturgia święta jest sprawowana tutaj o godzinach 9:00 i 16:00. W czasie letnim większość uczestniczących we Mszy to katolicy z innych ukraińskich miast, w większości – z Podola oraz goście z Polski.

Tutejsza kapliczka jest bardzo mała i może pomieścić co najwięcej kilkanaście osób. A latem, jak powiedział tutejszy proboszcz ks. Aleksander Wjącek rodem z Mościsk, na mszach może zbierać się kilkadziesiąt wiernych, a samych tylko dzieci może być ponad 25.

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na terenie należącym do parafii, powstaje nowy kościółek, o znacznie większych rozmiarach, który będzie w stanie pomieścić nawet do 100 osób.

Informacja: Parafia rzymskokatolicka w d. Akermanie pw. Matki Boskiej Częstochowskiej istniała do 1946 roku i została zamknięta przez bolszewików. Zaczynając od 1999 roku miejscowi katolicy zbierali się na mszy w prywatnym budynku jednej z parafianek. W 2001 roku w Biłgorodzie przy ulicy Zachysnykiw Witczyzny kupiono dom na cele parafialne, w którym do dziś działa kaplica i mieszka proboszcz.

Redakcja, 12 sierpnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code