Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Para prezydencka dołączyła się do obchodów 30-lecia Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”

Para prezydencka dołączyła się do obchodów 30-lecia Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”

Fot. prezydent.pl

„Wielkim, wspaniałym obrazem 30-lecia Fundacji jest to, jak wiele dzieł zrealizowała, jak ogromna się kreatywność tych, którzy te dzieła realizują, w jak wielu aspektach Fundacja pomaga, i jak bardzo szybko reaguje na to, co jest rzeczywiście potrzebne – podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wziął udział w jubileuszu 30–lecia rządowej Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” została założona w 1992 z inicjatywy Premiera Jana Olszewskiego, jako strategiczna Fundacja Skarbu Państwa. Zgodnie ze Statutem Fundacji jej podstawowym celem jest niesienie pomocy i wspieranie Polaków i Polonii oraz osób polskiego pochodzenia zamieszkujących na całym świecie, w tym w szczególności na Wschodzie. Obecnie prezesem PPnW jest Mikołaj Falkowski.

– Dzisiaj ognisk polskości – co widzimy odwiedzając naszych rodaków na całym świecie – jest bardzo wiele. Ze łzami i dumą patrzymy na dzieci, które mówią i śpiewają po polsku – mówił Andrzej Duda.

Z kolei Agata Kornhauser–Duda podkreślała, że na wielkie uznanie zasługuje działalność Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” tuż po agresji rosyjskiej na Ukrainę. Dodała, że w ramach projektów udało się pomóc wielu ludziom na miejscu, a także uchodźcom przebywającym w Polsce.

Prezydent wspomniał też Premiera Jana Olszewskiego – inicjatora ustanowienia Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, podkreślając, że poprzez stworzenie Fundacji chciał jednoczyć z Ojczyzną Polaków rozsianych po całym świecie, chciał, aby władze niepodległej, suwerennej, odrodzonej Polski wspierały rodaków i ich działalność.

– Trzy dekady bardzo wytężonej, niełatwej, ale wykonywanej z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem pracy sprawiły, że fundacja zasłużyła sobie na miano bardzo wiarygodnego i sprawdzonego partnera, a także na zaufanie rodaków, do których pomoc jest kierowana – zaznaczyła Pierwsza Dama.

Wspomniała również o projekcie szkoleń z lotniczej ewakuacji medycznej dla ukraińskich lekarzy. – Bardzo serdecznie dziękuję za współpracę, za niezwykłą życzliwość przy realizacji projektów – podkreślała. Program powstał z inicjatywy Małżonki Prezydenta RP oraz Małżonki Prezydenta Ukrainy Ołeny Zełenskiej.

Prezydent z Małżonką wręczyli statuetki Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” w czterech kategoriach:

– Aktywni we wzmacnianiu polskości w swoich „małych Ojczyznach”;
– Dziennikarze zaangażowani w promocję polskiej kultury i wzmacnianie struktur polskich mediów na Wschodzie;
– Działacze ze świata biznesu, nauki i kultury – zasłużeni dla Rodaków na Wschodzie;
– Instytucje, które od lat udzielają wparcia finansowego na rzecz Wschodniego Funduszu Dobroczynności oraz „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” realizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP, pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Słowo Polskie za: prezydent.pl, 20 grudnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code