Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Papież Franciszek: św. Jan Paweł II niezwykłym darem Boga dla Kościoła i dla Polski

Papież Franciszek: św. Jan Paweł II niezwykłym darem Boga dla Kościoła i dla Polski

W tym roku, 18 maja cały duchowy świat obchodził 100 rocznicę   urodzin świętego Papieża Jana Pawła II.

Z okazji tej rocznicy dużo  opublikowano wspomnień, wspólnych zdjęć z Papieżem, ufundowano tablice i pomniki itd.

„Niezwykły dar Boga dla Kościoła i dla Polski” – tak papież Franciszek wspomina świętego Jana Pawła II. W przesłaniu do krakowskiej młodzieży z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, ojciec święty podkreślił, że różne trudności nie były przeszkodą na drodze do świętości dla papieża Polaka.

Franciszek zaznaczył, że ziemska pielgrzymka św. Jana Pawła II była przepełniona zachwytem wobec życia, nad tajemnicą Boga, świata i człowieka.

„Wspominam go, jako wielkiego czciciela miłosierdzia. W świetle miłosiernej miłości Boga, potrafił ukazać niepowtarzalność i piękno powołania kobiet i mężczyzn, rozumiał potrzeby dzieci, młodzieży i dorosłych, mając na uwadze także uwarunkowania kulturowe i społeczne. Wszyscy mogli tego doświadczyć. Także i Wy dzisiaj możecie tego doświadczyć, poznając jego życie i nauczanie, dostępne dla wszystkich także dzięki internetowi” – powiedział ojciec święty.

Franciszek zaznaczył, że papieża z Polski charakteryzowały miłość i troska o rodzinę. Jak dodał, przykład życia św. Jana Pawła II pokazuje, że problemy osobiste i rodzinne nie są przeszkodą na drodze do świętości i szczęścia.

„Karol Wojtyła, jako chłopiec musiał zmierzyć się z utratą matki, brata i ojca. Jako student doświadczył okrucieństwa nazizmu, który odebrał mu wielu przyjaciół. Po wojnie, jako ksiądz i biskup, musiał stawić czoła ateistycznemu komunizmowi. Trudności, nawet największe, są próbą dojrzałości i wiary. Z próby tej wychodzi się zwycięsko tylko wtedy, gdy czerpie się z mocy Chrystusa, który dla nas umarł i zmartwychwstał” – podkreślił Franciszek.

Rano papież Franciszek odprawił mszę świętą przy grobie Świętego Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Ciekawostki o Janie Pawle II:

– Karol Wojtyła był pierwszym papieżem nie Włochem od 1522 roku i oczywiście pierwszym Polakiem sprawującym urząd Papieża.
– Papież odwiedził aż 132 kraje świata, 900 miejscowości i w drodze łącznie spędził ponad półtorej roku.
– Jan Paweł II jako pierwszy odwiedził meczet, synagogę i kościół luterański, był to niezwykły pontyfikat Papieża Polaka.
– Był to pierwszy Papież, który wziął udział w koncercie rockowym, który miał miejsce w Bolonii, Jan Paweł II łamał wszelkie stereotypy.
– Karol Wojtyła był to pierwszy Papież, który znał biegle aż 7 języków obcych. W ich skład wchodził angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski, łacina, ukraiński, czeski i węgierski. Porozumiewanie z innymi przychodziło mu z dużą łatwością.
– Jan Paweł II zasłynął w Watykanie tym, że wprowadził  Internet. Było to niesamowite przedsięwzięcie, ponieważ wcześniej było to kompletnie nieosiągalne dla mieszkańców Watykanu.
– W pierwszym roku swojego pontyfikatu, poprosił władze o wybudowanie basenu oraz o renowację kortu tenisowego. Uwielbiał  sport ,dlatego też dbał o to by ludzie mogli jak najwięcej korzystać z dobrodziejstw miejsc, które stawiają na rekreację sportową.
– Karol Wojtyła był pierwszym Papieżem, który udzielał audiencji w mediach. Później audiencje dla mediów zostały przekształcone w konferencje prasowe.
– Istnieje przekonanie, że Karol Wojtyła przeczuwał  wydarzenia w najbliższej przyszłości .
– Papież Polak przybywając na konklawe miał niesamowicie ubogie kieszonkowe, było to zaledwie 125 franków szwajcarskich.
– Matka Karola Wojtyły osierociła go ,gdy Karol miał 9 lat, najprawdopodobniej zmarła ona na niedowład nóg, lecz nie jest to do końca wiadome.
– Karol Wojtyła urodził się o tej samej godzinie, o której  58 lat później został wybrany na papieża).

Informacja na podstawie źródeł Internetowych.

Walentyna Jusupowa, 21 maja 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code