Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Papież na Ziemi Ojczystej. Wystawa poświęcona polskim pielgrzymkom Jana Pawła II została otwarta w Kamieńcu

Papież na Ziemi Ojczystej. Wystawa poświęcona polskim pielgrzymkom Jana Pawła II została otwarta w Kamieńcu

Wszystkie pielgrzymki Jana Pawła II były bardzo ważne. Nasz rodak odbył ich ponad sto.  Ale największy sentyment u Polaków w kraju i na kresach budziły jego podróże do Polski. Osiem razy – od 1979 roku do 2002 Papież odwiedzał swoja Ojczyznę, za każdym razem potwierdzając, że pamięta o niej w swych modlitwach i chce pomagać swoim rodakom.

Najciekawsze i najbardziej uczuciowe momenty z tych wyjazdów zostały utrwalone w fotografiach.  Dzięki nim wiemy jakim szacunkiem darzył Jan Paweł II zamordowanego przez SB w czasach PRL ks. Jerzego Popiełuszkę, ile ludzi w Polsce przychodziło by go zobaczyć i modlić się razem z nim, jak reagowali Polacy na wizytę swojego wielkiego rodaka, pierwszego Słowianina, który stanął na czele Kościoła rzymskokatolickiego.

Wystawa najlepszych zdjęć z polskich pielgrzymek Jana Pawła II, ułożonych w porządku chronologicznym, została otwarta 15 czerwca w kamienieckiej katedrze p. w. Piotra i Pawła0. W otwarciu wystawy, dostępnej do obejrzenia podczas kilku następnych tygodni, wzięli udział Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin z małżonką, biskup ordynariusz Leon Dubrawski, senator RP Stanisław Gogacz, Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek, prezesi i członkowie organizacji polskich z trzech obwodów – Chmielnicczyzny, Winnicczyzny i Żytomierszczyzny, goście z Polski oraz duchowieństwo.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał biskup Leon Dubrawski. Przypomniał, kim był Jan Paweł II dla każdego katolika w Polsce i na Ukrainie, ciesząc się z tego, że dzięki tej wystawie, Papieża  lepiej poznają nie tylko miejscowi Polacy ale także i liczni goście i turyści, którzy latem zwiedzają słynne „Przedmurze chrześciaństwa” czyli Kamieniec Podolski.

Następnie wszyscy mogli obejrzeć plansze ze zdjęciami z wizyt Karola Wojtyły do Polski, zaczynając od tej pierwszej, która zaczęła się w Warszawie w 1979 roku, kończąc ostatnią w 2002 roku, kiedy Papież po raz ostatni zszedł w Krakowie na polską ziemię.

Wspaniała atmosfera ponad pięciowiekowej katedry, która zachowała ślady po fundatorach i znanych Polakach, którzy w Kamieńcu żyli i umierali, stwarzała specyficzny klimat, charakterystyczny tylko dla nielicznych świątyń na Ukrainie. Nie przypadkowo wybrano to miejsce dla wystawy o Janie Pawle II, niestety on osobiście nie zdążył do tego miasta przyjechać z pielgrzymką, chociaż o Kamieńcu pamiętał i modlił się za jego mieszkańców.

Redakcja, bwp


Zdjęcia z otwarcia wystawy

{morfeo 595}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *