Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Panny Madonny Hucułki

Panny Madonny Hucułki

Polska malarka Dorota Sak, zainspirowana Huculszczyzną, zaprezentowała we Lwowie kolekcję „Panny Madonny Hucułki”.

W holu Lwowskiego Muzeum Narodowego została zaprezentowana publiczności wspaniała kolekcja w kolorach czerwonych pod nazwą „Panny Madonny Hucułki”. Jej autorka – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Dorota Sak – jest zainspirowana huculskimi zwyczajami i tradycjami.

Pani Dorota uważa, że moda jest ważnym elementem wyrażania własnej tożsamości, szczególnie dla współczesnego Europejczyka. „Huculszczyzna inspirowała mnie jeszcze od dziecka. Po raz pierwszy widziałam strój huculski na obrazach polskich malarzy XIX w., takich jak Kazimierz Sichulski. Pojechałam zaś tam po raz pierwszy w 2007 roku i muszę się przyznać że stroje ludowe zrobiły na mnie większe wrażenie na żywo, niż na tamtych obrazach”, – przyznaje się Dorota Sak.

Po raz pierwszy pani Dorota przyjechała do Karpat 11 lat temu na plener tekstyliów artystycznych. Artystkę bardzo zainteresowały oprócz stroi także ozdoby i nakrycia głowy. Ona stworzyła ich współczesne sylwetki, dodając autentyczne elementy strojów ludowych.

Wystawę otwarto w ramach Międzynarodowego Pleneru Tekstyliów Artystycznych „Samoidentyfikacja w dialogu kultur”. Artyści z różnych krajów udali się na ten plener do Glinian na w obwodzie lwowskim oraz do Karpat – do górskiej wsi Jaworów, gdzie prawie w każdym domu tkane są liżnyki. Tak malarze inspirują się huculskim kolorytem i sami tworzą.

„Plener ten we Lwowie rozpoczyna się od otwarcia tej wystawy, dalej uczestnicy jadą do Jaworowa na Huculszczyźnie, a następnie jeszcze do Mołdawii. Potem znowu przyjeżdżają do Lwowa i niektóre części tego pleneru odbędą się również tutaj”, – opowiedział dyrektor Muzeum Narodowego im. Andrzeja Szeptyckiego Igor Kożan.

Irena Rudnicka na podstawie informacji ukraińskich mediów, 03.08.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code