Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Pani Małgorzata Miedwiediewa na liście laureatów nagrody „Świadek Historii – 2019”

Pani Małgorzata Miedwiediewa na liście laureatów nagrody „Świadek Historii – 2019”

Fot. IPN

Sześcioro laureatów i jedną organizacja, zasłużone dla promowania i pielęgnowania polskiej historii zostały nagrodzone honorowymi odznakami „Świadek Historii”, uznawanymi przez polski Instytut Pamięci Narodowej.

Na liście tegorocznych laureatów są trzy osoby z Ukrainy: Swietłana Fiłonowa i Olena Udowenko, działające w sprawie katyńskiej, Małgorzata Miedwiediewa – w swojej działalności mającej na celu odrodzenie języka, kultury i historii polskiej w Barze miejsc związanych z martyrologią narodu polskiego, m.in. poprzez upamiętnienie ofiar „operacji polskiej” NKWD, dbanie o miejsca pochówku polskich żołnierzy.

Trzy inne osoby reprezentowały Ognisko Polskie w Turynie (Włochy) – najstarszą organizację polonijną działająca we Włoszech, Maria Sulima (Białoruś) – aktywnie działa się na rzecz nauczania jęz. polskiego, popularyzacji polskiej kultury i wiedzy o historii narodowej, Attila Szalai (Węgry) – wieloletni redaktor „Głosu Polonii” oraz Aleksandra Ziółkowska-Boehm (USA) – jest autorką poczytnych książek poświęconych postaciom z najnowszej historii Polski.

Uroczystość w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie uświetnił koncert pianisty – Piotra Nowaka, który wykonał utwory Fryderyka Chopina.

Nagrody laureatom osobiścię wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Słowo Polskie za: IPN, 1 listopada 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code