Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Palmowa Niedziela po mazursku na Podolu

Palmowa Niedziela po mazursku na Podolu

Ekipa TVP Wrocław na czele z pani redaktor Grażyną-Orłowską Sondej, po spotkaniu wielkanocnym w Winnicy odwiedzili także obwód chmielnicki, by zobaczyć, jak rodziny na Podolu świętują Niedzielę Palmową.

W ramach wizyty zawitali oni do Szarowieczki niedaleko Chmielnickiego.To stara  polska wieś, która powstała na błotach i lasach  w pobliżu Płoskirowa, podobno jak Greczany i Maćkowce w czasach, gdy nasi Rodacy z Mazur przenosili się na południowo-wschodnie krańce I Rzeczypospolitej Polski.

Na początku odbyło się spotkanie w miejscowym kościele MB Różańcowej z ks. Andrzejem Kinowskim, który kiedyś mieszkał i pracował w Warszawie na Pradze a już od dwóch lat opiekuje się parafią na Kresach. Ksiądz nie widzi większej różnicy pomiędzy tym, jak świętują Niedzielę Palmową w Polsce i na Ukrainie oprócz zewnętrznego wyglądu palm, rolę których na Podolu pełnią gałązki wierzby.

Następnie ekipa telewizyjna odwiedziła rodzinę Aleksandra i Marii Lubczaków, składającą się z dziadka, babci, córki Natalii, zięcia i wnuków. Miejscowi Polacy przynieśli do domu wierzbę,  którą według starej podolskiej tradycji babcia poklepała po plecach wszystkich, zaczynając od wnuków, przypominając, że za tydzień – Wielkanoc. Dużo ciekawego dowiedzieli się jeszcze o tradycjach wielkanocnych Podolaków dziennikarze Studia Wschód, także o tym, że wiele potomków byłych mieszkańców Szarowieczki mieszka dziś pod Wrocławiem. Pani redaktor zainteresowała się tym tematem, szczególnie rodzinnymi relacjami Szarowieczan z mieszkańcami Legnicy i zaproponowała by

Podolacy wzięli udział w programie „Szukamy rodziny”. Przy okazji zaprosiła wszystkich chętnych by zgłaszali się do uczestnictwa w tym programie. Zgłoszenie na razie można wysyłać do redakcji „Słowa Polskiego”, czy za pośrednictwem strony www.polonia.in.ua. Postaramy się niedługo umieścić bezpośredni adres redakcji Studia Wschód TVP Wrocław.

FM

Zdjęcia z Szarowieczki

{morfeo 290}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *