Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Pałac Marsów w Sądowej Wiszni został sprzedany za 3,2 mln hrywien

Pałac Marsów w Sądowej Wiszni został sprzedany za 3,2 mln hrywien

Fot. Redakcja

XIX-wieczny pałac w miejscowości Sądowa Wisznia należący przed II wojną światową do polskiej rodziny Marsów został sprzedany za 3,2 mln hrywien.

10 marca na przetarg wystawiono ruiny XIX-wiecznego pałacu. Nowym właścicielem zabytkowego lokalnego zabytku zostało przedsiębiorstwo „Fundacja Ukraińsko-Polskiej Historii Ludzi” zarejestrowane w Równem, która zaoferowała 3 253 321 hrywien.

Wszystkie pieniądze trafią do budżetu gminy. Jako jeden z przyszłych projektów, który może być tu zrealizowany to mieszkania socjalne dla przesiedleńców.

Zabytek architektury o znaczeniu lokalnym został wystawiony do prywatyzacji jako budynek niemieszkalny o powierzchni 789,4 metrów kwadratowych . Licytacja odbyła się po raz drugi, z 50% obniżką ceny wywoławczej z pierwszej aukcji. Trzech uczestników zgłosiło się na pierwszą aukcję pod koniec grudnia 2022 r., ale do niej nie doszło.

Wydział Architektury i Urbanistyki Lwowskiej Obwodowej Administracji wyraził zgodę na wywłaszczenie pałacu z majątku komunalnego hromady Sądowa Wisznia. Zobowiązał jednak nowego właściciela do zawarcia umowy zabezpieczającej, wyrażenia zgody na przeznaczenie i utrzymania go w należytym stanie, wymaganym przez status zabytku o znaczeniu lokalnym.

Ponadto, zgodnie z warunkami rady miasta, zwycięzca licytacji musi zachować odpowiednią funkcję obiektu.

O nowym właścicielu budynku „Fundusz Ukraińsko-Polskiej Historii Ludowej” wiemy badzo mało. Firma została założona 15 listopada 2022 roku, na miesiąc przed pierwszą aukcją. Jej założycielem jest Zinaida Chilikina z Kijowa.

Z dokumentów wynika, że zakres działalności funduszu jest bardzo szeroki. Głównym z nich jest ochrona i użytkowanie zabytków, budynków i innych zabytków kultury. Pozostała działalność przedsiębiorstwa to wydobycie piasku, żwiru, gliny i kaolinu, produkcja dachówek ceramicznych, cegieł, dachówek i innych wyrobów budowlanych z gliny wypalanej, izolatorów ceramicznych i kształtek izolacyjnych, a także działalność hoteli, restauracji i muzeów.

Rada miejska Sądowej Wiszni od wielu lat szukała inwestora dla renowacji pałacu. Jeden z absolwentów Politechniki Lwowskiej w swojej pracy dyplomowej opracował wizualizację renowacji i adaptacji pałacu rodziny Marsów. Ale nikt nie zgłosił się na ochotnika do podjęcia tego awaryjnego projektu.

Słowo Polskie, fot. Redakcja, 18 marca 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *