Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Otwarcie wystawy „Materialne i Niematerialne Dziedzictwo UNESCO w Krajach Partnerstwa Wschodniego”

Otwarcie wystawy „Materialne i Niematerialne Dziedzictwo UNESCO w Krajach Partnerstwa Wschodniego”

– Nie ma lepszego miejsca, by rozpocząć refleksję na temat Partnerstwa Wschodniego w roku jego 10. rocznicy powstania niż prawdziwe rozdroże, gdzie ludzie spotykają się, natykają na siebie – powiedział Dyrektor Departamentu Wschodniego MSZ, Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. Partnerstwa Wschodniego – Jan Hofmokl podczas inauguracji ekspozycji.

Otwarcie wystawy, które było jednocześnie zainaugurowaniem obchodów 10. rocznicy powstania Partnerstwa Wschodniego odbyło się 22 stycznia na w hali wylotów Lotniska Fryderyka Chopina w Warszawie. Ekspozycja prezentuje kulturalne dziedzictwo Białorusi, Mołdawii, Ukrainy, Gruzji, Azerbejdżanu i Armenii.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Ambasador Rumunii w Polsce – Ovidiu Dranga, reprezentujący również obecną prezydencję w UE, ambasadorowie państw należących do krajów Partnerstwa Wschodniego i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Warszawie. Ukrainę przedstawiał Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia.

Obchody 10-lecia Partnerstwa Wschodniego są inicjatywą ogólnoeuropejską obejmującą nie tylko kraje unijne, ale również wschodnich sąsiadów UE. W związku z rocznicą odbędzie się wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym, a także debaty i konferencje eksperckie poświęcone ocenie dotychczasowego dorobku Partnerstwa Wschodniego, oraz nowej wizji rozwoju stosunków Unii Europejskiej z krajami wschodniego sąsiedztwa.

Wśród prezentowanych obiektów Ukrainy na wystawie są: Chersonez Taurydzki, Sobór Sofijski oraz Ławra Peczerska, Centrum Historyczne Lwowa, Uniwersytet Czerniowiecki.

W ramach wystawy można zobaczyć 30 fotografii przedstawiających wyjątkowe miejsca, przedmioty i ludzi związanych z dziedzictwem sześciu państw Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego. Ekspozycję można oglądać na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie do 12 kwietnia 2019 r.

Walentyna Jusupowa na podstawie informacji gov.pl, fot.flickr.com, 4 lutego 2019 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code