Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Otwarcie wystawy „Harcerstwo w wojnie z bolszewikami” w Równem

Otwarcie wystawy „Harcerstwo w wojnie z bolszewikami” w Równem

Dnia 29 grudnia w  domu parafialnym kościoła rzymskokatolickiej parafii św. Piotra i Pawła w Równem została otwarta  wystawa „Harcerstwo w wojnie z bolszewikami”, poświęcona 100. rocznicy zwycięstwa nad Rosją Sowiecką.

W roku 1920 harcerki i harcerze licznie stanęli w obronie Ojczyzny.  Patriotyczna młodzież walczyła nie tylko pod Zadwórzem, Warszawą czy w obronie Płocka. Harcerze budowali też siatkę wywiadowczą na terenach zajętych przez bolszewików oraz pełnili służbę sanitarną.

Otwarciu wystawy asystowali harcerze hufca „Wołyń” oraz   płastuni Płastuńskiego Ośrodka nr 33 im. Samczuka w Równem. Uroczystość rozpoczęła się modlitwą „Ojcze nasz” którą poprowadzili proboszcz rzymskokatolickiej parafii św. Piotra i Pawła ks. Władysław Czajka i duchowy opiekun „płastunów” o. Witalij Porowczuk.

Modlitwę odmówiono w intencji bohaterów Polski oraz Ukrainy, którzy oddali życie w imię miłości do ojczyzny.

Na ekspozycję składają się zdjęcia, materiały archiwalne oraz film dokumentalny. Wspomniano w nich m.in. o przedstawianych na fotografiach, ukraińskich postaciach politycznych i wojskowych z tamtego okresu – Szymonie Petlurze, generałach Wołodymyrze Salskim i Marku Bezruczce.

Po wystawie dla uczestników imprezy zorganizowany słodki poczęstunek, podczas którego harcerze  i płastuni, przy kawie i herbacie, omawiali wspólne projekty na rok 2021. W kwietniu płastuni i harcerze planują  razem przygotować podobną wystawę o walce z bolszewizmem młodzieży ukraińskiej w wojsku Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w latach 1917-1920.

W wydarzeniu uczestniczył Attaché Kulturalny  Konsulatu Generalnego RP w Łucku pan Piotr Urbanowicz.

Inicjatywa został zrealizowana w ramach podpisanego we wrześniu porozumienia między przedstawicielami Równieńskiego Płasta i harcerzy

Takie wspólne wydarzenia są ważne dla polsko – ukraińskiego porozumienia i mobilizacji sił przeciwko współczesnym neobolszewickim i imperialnym zagrożeniom.

Sergij Porowczuk, 6 stycznia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code