Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Otwarcie tablicy Josepha Conrada w Berdyczowie

Otwarcie tablicy Josepha Conrada w Berdyczowie

1 grudnia w Berdyczowie odsłonięto tablicę pamiątkową Josepha Conrada (Józefa Konrada Korzeniowskiego), polskiego i angielskiego pisarza i publicysty, znanego na całym świecie mistrza słowa, artysty.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, prezesi organizacji polskich oraz mieszkańcy miasta. To już kolejne upamiętnienie Josepha Conrada w Berdyczowie. Wcześniej w klasztorze Karmelitów Bosych otwarto muzeum tego pisarza. W szkole nr 15 powstała klasa im. Józefa Konrada Korzeniowskiego, w której eksponowane jest dużo zdjęć, materiałów archiwalnych w języku ukraińskim, polskim i angielskim.

Inicjatorem powstania tablicy pamiątkowej był Jerzy Sokalski, deputowany do Rady Miasta Berdyczów, prezes „Polskiego Radia Berdyczów”. Tablicę wykonał Włodzimierz Naumczuk.

Joseph Conrad, właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski urodzony 3 grudnia 1857 w Berdyczowie, zm. 3 sierpnia 1924 w Bishopsbourne. Publikując na obczyźnie używał pseudonimu Joseph Conrad, który utworzył z imion: Józef i Konrad.

Walentyna Jusupowa, fot. https://rio-berdychiv.info, 04.12.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code