Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Otwarcie Konsulatu Honorowego w Żytomierzu

Otwarcie Konsulatu Honorowego w Żytomierzu

28 września b. r. w Żytomierzu(pomiędży Winnicą a Kijowem) został uroczyście otwarty Konsulat Honorowy RP. Oprócz poważnych gości z Sejmu i Senatu RP, tą uroczystość zaszczycili swoją obecnością i Ambasador RP na Ukrainie Jacek Kluczkowski oraz Konsul Generalny Konsulatu Winnickiego Pan Krzysztof Świderek. Oczywiście i przedstawiciele wyższego szczeblu władz ukraińskich też byli tutaj obecni.

Misją Konsulatu Honorowego ma być rozwijanie współpracy gospodarczej i kulturowej pomiędzy Ukrainą i Polską. Kierownikiem został Jurij Woderacki  – miejscowy biznesmen i aktywny działacz polonijny.

Wszyscy goście byli przyjemnie zdziwieni, gdy zobaczyli, jak prezentuje się od środka pomieszczenie Konsulatu w Żytomierzu. „Wygląda nawet lepiej, niż nasz w Winnicy” – tak opisał swoje wrażenie Damian Ciarciński – winnicki wice-konsul.

 

Prawdopodobnie szereg podobnych konsulatów honorowych ma powstać w innych miastach Ukrainy i krajach byłego ZSRR – Lwowie, Sewastopolu i t.d. , wszędzie gdzie są skupiska ludności pochodzenia polskiego.

Życzymy panu Woderackiemu determinacji i spełnienia jego oczekiwań wobec placówki, do której on osobiście przyłożył wiele starań.

Podziękowania również należą się i Państwu Polskiemu, które od początku niepodległości Ukrainy udziela mocnego wsparcia w poczynaniach miejscowej Polonii. Ale to już temat dla osobnego artykułu.

 

P.S. Na zdjęciu panorama centrum m.Żytomierza z 1900r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code