Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Oświadczenie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych ws. zatrzymania przez służby białoruskie Andżeliki Borys

Oświadczenie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych ws. zatrzymania przez służby białoruskie Andżeliki Borys

Fot. Polsat News

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża sprzeciw wobec zatrzymania przez służby białoruskie Andżeliki Borys – prezes Związku Polaków na Białorusi.

W godzinach wieczornych do MSZ RP wezwany został Chargé d’Affaires Ambasady Republiki Białorusi. Przedstawiciel białoruskiej dyplomacji odebrał jednoznaczny sygnał, że działania władz białoruskich są sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Białorusi dotyczącymi ochrony mniejszości narodowych oraz dwustronnymi zobowiązaniami polsko-białoruskimi dotyczącymi ochrony mniejszości polskiej. Działalność Związku Polaków na Białorusi skupia się na pielęgnowaniu polskiej kultury i tradycji, wspieraniu polskiego szkolnictwa i nauki języka polskiego. Aresztowanie wybranej kilka dni temu na kolejną kadencję pani Andżeliki Borys jest tożsame z rugowaniem polskości i uderza nie tylko w dobre stosunki z Polską, ale godzi też w białoruską tradycyjną wielokulturowość.  Apelujemy o jak najszybsze zwolnienie Prezes Związku Polaków na Białorusi i zaprzestanie arbitralnych prześladowań przedstawicieli mniejszości polskiej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Biuro Rzecznika Prasowego

 

Informacja:

Andżelika Borys zatrzymana przez funkcjonariuszy białoruskiej milicji ma stanąć przed sądem. Wieczorem 23 marca Prezes Związku Polaków na Białorusi została doprowadzona na Komendę Wydziału Spraw Wewnętrznych w Grodnie. Powodem niby mają być organizowane przez Związek obchody dnia św. Kazimierza (4 marca), nazywane też Kaziukami. W areszcie może czekać na rozprawę do trzy dni. Zatrzymanej liderce polskiej mniejszości starają się pomóc polscy dyplomaci z ambasady w Mińsku i konsulatu w Grodnie.

Słowo Polskie, 24 marca 2021 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code