Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Oryginał dokumentu unii realnej między Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim można zobaczyć w Pałacu Raczyńskich w Warszawie

Oryginał dokumentu unii realnej między Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim można zobaczyć w Pałacu Raczyńskich w Warszawie

Od 3 do 6 lipca i od 9 do 12 lipca w Pałacu Raczyńskich przy ul. Długiej 7 w Warszawie można oglądać liczne dokumenty związane z unią lubelską.

Okryty drobnym pismem pergamin z przywiązanymi 78 pieczęciami senatorów i posłów Wielkiego Księstwa Litewskiego – oryginalny dokument zawartej w 1569 r. unii realnej między Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim 2 lipca uroczyście pokazano go w Archiwum Głównym Akt Dawnych.

Prezentacja bezcennego dokumentu związana jest z przypadającą w tych dniach 450. rocznicą podpisania unii lubelskiej. Stało się to 1 lipca 1669 r. na sejmie walnym w Lublinie. Sygnatariusze reprezentujący Koronę Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie powołali do życia Rzeczpospolitą Obojga Narodów, jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy.

– Akt unii lubelskiej został umieszczony na Międzynarodowej Liście Programu UNESCO „Pamięć Świata” jako wspólny wpis Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Odsyła nas to do bardzo ważnej tradycji. Kiedy popatrzymy na historię unii lubelskiej i Rzeczypospolitej Obojga Narodów to takie pojęcia jak wolność, republikanizm, równość, tolerancja religijna – one wszystkie wiążą się z tym ponad etnicznym i ponadnarodowym, politycznym państwem – mówiła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin podczas wtorkowej prezentacji dokumentu.

Przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych akt unii lubelskiej jest egzemplarzem litewskim przeznaczonym dla strony polskiej. Egzemplarz polski, podpisany przez senatorów i posłów Korony, a następnie przekazany delegacji Wielkiego Księstwa Litewskiego nie przetrwał do naszych czasów.

Słowo Polskie za: Wyborcza.pl, 9 lipca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code