Jesteś tutaj: Home » Sprawy polonijne » O naszej Polonii » Organizacje polonijne

Organizacje polonijne

Nasz okręg konsularny – miasta Żytomierz, Winnica, oraz region Podole może się pochwalić największym skupiskiem osób polskiego pochodzenia na Ukrainie. Polskie nazwiska nie są tu rzadkością, a  historia Korony Polskiej przeplatała się na tych terenach i z historią Rosji i Ukrainy.

Tutaj rozegrały się największe bitwy I Rzeczpospolitej, na nasze ziemie przed rosyjskim zaborcą uciekała polska szlachta z Wołynia oraz Litwy.

Ale historia kołem się toczy i po upadku komunizmu na Ukrainie zaczęły się odradzać polskie tradycje i obyczaje. Powstały z ruin kościoły katolickie, młodzież zaczęła wyjeżdżać na oazy i obozy harcerskie do Polski.

Z czasem życie Polonii Podola i Żytomierszczyzny przybrało bardziej zorganizowany kształt. Kto umiał śpiewać organizował chóry dzieci i dorosłych, śpiewających i pieśni patriotyczne, i kolędy, ktoś inny realizował swoje ambicje w utworzeniu szkół polskich, dziś licznie odwiedzanych, jeszcze ktoś inny podjął się ochrony zabytków z czasów Korony Polskiej i nie tylko.

Najważniejsze jest to, że nie zważając na, czasami kardynalno różniące się poglądy niektórych Prezesów organizacji polonijnych na te same sprawy, wszyscy dążymy do jednego celu – by nasze dzieci nie zapomnieli, kim byli ich prababcie i dziadkowie, do jakiego narodu należeli.


Lista organizacji polonijnych Winnickiego Okręgo Konsularnego:

Obwód chmielnicki,

obwód winnicki,

obwód żytomierski.

 

Organizacje polonijne na Ukrainie, posiadające własne serwisy internetowe: patrz tutaj.

Linki do interesujących stron internetowej treści polonijnej z Polski oraz innych państw: patrz tutaj.

 

1 Comment

  1. Witam! Poszukuje rodziny Teodor i Julia Gural, piotr i Katarzyna Brama z domu Gural., ich corki Janina Koniuch , ktora miala dwojke dzieci: Mirka i Olge. Jestem wnuczka siostry Janiny. Odnalazlam juz 4 dzieci Piotra i Katarzyna w Argentynie. Jednak najtrudniej znalezc na Ukrainie. Jesli ktos zna ich , prosze o kontakt na Mail [email protected]
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code