Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Opowieść Wigilijna w Domu Polskim w Barze

Opowieść Wigilijna w Domu Polskim w Barze

W dniu 30 grudnia, z okazji zakończenia roku, w Domu Polskim w Barze odbyła się tradycyjna – bożonarodzeniowa i noworoczna –uroczystość.

Przy zachowaniu wszelkich wymogów sanitarnych  sala widowiskowa  wypełniona była w ponad 50 procentach. Widzami byli członkowie Barskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia Polaków im. Konfederatów Barskich oraz rodzice dzieci – członków zespołów artystycznych, działających przy Domu Polskim. Niezmiernie miłą dla nas była obecność wśród gości Państwa Joanny i Bartosza Szeligów —Konsulów RP w Winnicy oraz osób duchownych ks. Władysława Kunickiego — wikariusza Parafii Św. Anny w Barze i siostry – delegatki Zgromadzenia Sióstr Benedektynek w Barze Jany Bubel.

Spotkanie rozpoczęło się od słów powitania skierowanych do wszystkich obecnych przez Prezesa BRKOSP im. Konfederatów Barskich Pana Mikołaja Kurtę. Po złożeniu życzeń świątecznych i krótkiej  modlitwie nastąpił tradycyjny  moment dzielenia się opłatkiem. Ze względu na pandemię nie mogliśmy tego uczynić w sposób tradycyjny, dlatego każdy wziął do rąk opakowany w folię opłatek i przyniósł do domu.

Potem głos oddano młodym artystom. Bardzo udane było preludium do koncertu kolęd, który przygotowały zespoły: „Młode Liście” i „Aksamitki”. Tym preludium było przedstawienie kółka teatralnego „Iskierka” zatytułowane „Opowieść Wigilijna” a oparte na motywach utworu Charlesa Dickensa.

Gra młodych aktorów była tak naturalna, że wywołała łzy wzruszenia u publiczności, a dodatkowo wprowadziła wszystkich obecnych w magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia.
Następnie sztafetę przejął chór „Młode Liście”, który w  Ogólnoukraińskim Konkursie „Art Fast” zdobył  I miejsce w nominacji zespołów wokalnych, za najlepsze wykonanie programu noworocznego.

W finale wystąpił zespół taneczno – folklorystyczny ”Aksamitki”. Młodzi artyści ubrani w stroje ludowe wyśmienicie zaśpiewali kolędy.

Warto zaznaczyć, że zespól ten, zdobył I miejsce reprezentując program świąteczny w dwóch konkursach:  II Międzynarodowym Przeglądzie Kolędy Polskiej  w Winnicy „Leć, Kolędo, Leć” oraz w

Pierwszym Międzynarodowym Konkursie „Bożonarodzeniowa wędrówka światem”,zorganizowanym przez Dobroczynną Fundację „Harmonia” z Wielkiej Brytanii” wspólnie z Ukraińską Asocjacją Młodzieży Twórczej.

Końcowym akordem spotkania było wspólne odśpiewanie kolędy „Bóg się rodzi,”  ostatnia zwrotka której niesie wyraźne przesłanie i pozwala nam zachować nadzieję i wiarę w dobrą przyszłość.

Małgorzata Miedwiediewa, dyrektor Domu Polskiego w Barze, 7 stycznia 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code