Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Opowieść o Franciszku Brzezickim – więźniu Majdanka trafiła do grona zwycięzców polskiego festiwalu „Kalinowe mosty”

Opowieść o Franciszku Brzezickim – więźniu Majdanka trafiła do grona zwycięzców polskiego festiwalu „Kalinowe mosty”

Zdjęcie pobrano z kresy-syberia.orgPonad 60 programów radiowych oraz telewizyjnych wzięło udział w IV Międzynarodowym festiwalu „Kalinowe mosty”, który odbył się w drugiej połowie lipca 2013 roku w Polsce. W festiwalu uczestniczyli prace dziennikarzy z Ukrainy, Litwy oraz Białorusi.

Jedną z laureatek „Kalinowych mostów” została żytomierzanka Ołena Korż – dziennikarka Obwodowego Radia w Żytomierzu, która zaproponowała jury ocenić audycję radiową „Jedno serce – dwie Ojczyzny”, opowiadającą o Franciszku Brzezickim, jedynym na całą Polskę i Ukrainę żywym więźniu obozu koncentracyjnego Majdanek, świadku straszliwych okrucieństw z boku nazistów, a po wojnie i komunistów.

– Świadectwa Pana  Franciszka robią wrażenie na każdym, kto z nim chociaż by raz miał możliwość porozmawiać. On, który przeżył kilka niemieckich obozów zagłady a potem i sowiecki, jest osobą bardzo otwartą. Brzezicki dwa razy otrzymywał wyrok śmierci, ale pozostał Człowiekiem – to jest nawet ciężko sobie wyobrazić – opowiada Ołena Korż, o której warto powiedzieć, że sama  zajmowała się opracowaniem technicznym konkursowej audycji radiowej.

Franciszek Brzezicki jest żywą legendą Żytomierza. Posłuchać wywiadów z nim można na portalu kresy-syberia.org.

Alina Zielińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code