Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Operacja SB „Zorza II” wobec papieża Polaka w 1987 roku

Operacja SB „Zorza II” wobec papieża Polaka w 1987 roku

Fot.: Wix.com

8 czerwca startuje nowy portal polskiego IPN, na którym zostaną przedstawione wcześniej materiały operacyjne służb bezpieczeństwa PRL wobec Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki na ojczyznę w 1987 roku. Portal będzie można znaleźć na stronie www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl.

W ocenie prezesa IPN Jarosława Szarka do historii przeszła wizyta Jana Pawła II w Trójmieście – kolebce Solidarności, która nabrała – jak podkreślił – ogromnego znaczenia po jego przemówieniu 11 czerwca w Gdyni.

Portal „Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN” otwiera grafika przedstawiająca interaktywną mapę Polski z zaznaczonymi miastami, które papież odwiedził, m.in. Warszawę, Lublin, Kraków, Gdańsk, Częstochowę – tuż obok umieszczono daty odnoszące się do poszczególnych etapów pielgrzymki. Dzięki takim zakładkom jak „Multimedia i grafika” czy „Dokumenty” będzie można łatwo poruszać się po interesujących dla odbiorców zagadnieniach. Poza informacjami dotyczącymi roli Jana Pawła II i jego podróży apostolskiej będzie można zapoznać się z materiałami operacyjnymi SB oraz Milicji Obywatelskiej, które „zabezpieczały” pielgrzymkę papieża.

Wśród najciekawszych archiwaliów portalu jest m.in. praca dyplomowa z 1988 r. napisana w Wyższej Szkole Oficerskiej MSW im. Feliksa Dzierżyńskiego w Legionowie. „o ciekawe analityczne opracowanie, które opisuje pielgrzymkę z punktu widzenia Służby Bezpieczeństwa. To bardzo dokładny opis jej przebiegu, ale również działań resortu wobec opozycji. Analiza dotyczy konkretnych działań bezpieki np. utrudniających opozycjonistom dojazd na spotkanie z papieżem” – wyjaśnia koordynator projektu Marek Dąbrowski z Archiwum IPN.

Czytelnicy portalu odnajdą na nim również wiele meldunków operacyjnych, szyfrogramów; są też wykazy tajnych współpracowników i kontaktów operacyjnych wykorzystywanych w operacji „Zorza II”, notatki służbowe. Wśród nich jest np. dokument „przekazany gen. Czesławowi Kiszczakowi z polecenia I sekretarza KC PZPR dot. negatywnych reakcji strony radzieckiej na planowaną kanonizację Karoliny Kózkówny” lub też interesujący dokument dot. działań operacyjnych SB w związku z anonimową groźbą zamachu na Jana Pawła II.

Pontyfikat Jana Pawła II miał istotne znaczenie dla przemian demokratycznych w Polsce. Pierwsza wizyta papieża w 1979 roku przyczyniła się do wzmocnienia tożsamości narodowej i przyniosła nadzieję. To w jej trakcie, 2 czerwca tego roku, w Warszawie na placu Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego) padły słynne słowa: „Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II, papież […]: Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!”. Kolejny raz Jan Paweł II przyjechał do Polski w 1983 roku, gdy w Polsce trwał stan wojenny. Pielgrzymka papieża z czerwca 1987 roku, która przebiegała pod hasłem „Do końca ich umiłował”, w ocenie historyków stała się istotnym elementem podstawy przyszłej transformacji ustrojowej.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, dzieje.pl, 06.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code