Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Olsztyński Konwój Humanitarny z 12 misją na Ukrainie

Olsztyński Konwój Humanitarny z 12 misją na Ukrainie

Olsztyński Konwój Humanitarny (OKH) po raz dwunasty wyruszył z misją do Ukrainy. Trasa i punkty przekazania pomocy przebiegały przez Łuck, Kijów, Boryspol, Charków, Izium i Bachmut.

5 pojazdów dostawczych z przyczepami dostarczyło ok.13 ton towaru dla wojska, szpitali, kościołów i cywilów. Zaopatrzenie konwoju przez sponsorów, fundacje, organizacje i osoby prywatne bylo ogromne i adekwatne do obecnej sytuacji i pory roku.

Do Ukrainy wjechało m.innymi kilkadziesiąt generatorów prądotwórczych, najnowszej generacji generatory solarne, powerbanki, kuchenki z kartuszami, piecyki gazowe, latarki, apteczki taktyczne, produkty medyczne, leki, ogrzewacze, koce, śpiwory alpinistyczne, specjalistyczna oraz zimowa odzież, żywność długoterminowa itp.

Niezłomny Team w składzie: Adam, Mirek, Konrad, Rosslyn, Robin, Janusz, Janek, Darek, Marek i Jarek oraz po raz pierwszy Marcin i Dawid, przemierzyli w ciągu 5 dni prawie 4 tys. km, by zaopatrzyć ukraińskich bohaterów.

Nie obyło się też bez miłych i zaskakujących akcentów.

Działalność OKH została doceniona przez Ukraińską Armię, której przedstawiciel z 18- go Batalionu Piechoty Morskiej військовий капелан Павло Круковський współdziałając z Всеукраїнське Об’єднання „Єднаюча Сила”, odznaczył w Charkowie wolontariuszy z Olsztyńskiego Konwoju Humanitarnego
krzyżami i medalami za zasługi i wkład wniesiony dla Ukrainy.

Medale „ЗА ГІДНІСТЬ ТА ПАТРІОТИЗМ” (Za Honor i Patriotyzm)
Za profesjonalizm i troskę o bezpieczeństwo życia narodu ukraińskiego, pomoc moralną i materialną od początku wojny ukraińsko-rosyjskiej. Za wysoką świadomość obywateli, codzienną pracę w obronie niepodległości Ukrainy oraz wkład w dzieło przekształcania Ukrainy w niepodległe i samowystarczalne państwo europejskie..

Otrzymali:
Adam Giska, Mirosław Grycuk, Konrad Nowak, Rosslyn Szwec, Robin Szwec, Janusz Denert, Dariusz Zaborowski, Jan Mroczek, Marek Nowicki i Jarosław Pakosz.

Białe Krzyże „HONOR ET GLORIA” (Cześć i Chwała),

Za aktywną pomoc Ukrainie w czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej jako wolontariusze, dobroczyńcy i specjaliści różnych dziedzin.
Poświęcenie dla zwycięstwa niepodległości Ukrainy i przyczynienie się do dzieła przekształcenia Ukrainy w niepodległe i samowystarczające państwo europejske.
Otrzymali:
Adam Giska,
Mirosław Grycuk
Konrad Nowak

Krzyże „HONOR ET GLORIA” (Honor i Chwała),
Za przestrzeganie zasad moralnych w życiu, gotowość niesienia pomocy ludności cywilnej i wojskowej Ukrainy w Awdijiwce, Doniecku, Bachmucie, Ługańsku, Sumach, Charkowie.
Poświęcenie się dla zwycięstwa niepodległości Ukrainy i przyczynienie się do dzieła przekształcenia Ukrainy w niepodległe i samowystarczające państwo europejskie.
Otrzymali:
Rosslyn Szwec
Robin Szwec

– To dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie. Jesteśmy bardzo wdzięczni za ten gest, który ma dla nas ogromny wymiar symboliczny i mobilizuje do dalszej pomocy materialnej i duchowej w obliczu tak wielkiej tragedii narodu ukraińskiego. Odznaczenia dedykujemy również wszystkim darczyńcom, którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy tę misję wykonać.

OKH nie ustaje w swej działalności humanitarnej i już planuje kolejny wyjazd pomocowy, tym razem trasa będzie nieco dłuższa. Wolontariusze liczą też, na większą ilość pojazdów konwojowych oraz wsparcie wszystkich, którzy mają otwarte serca aby tę pomoc nieść Ukrainie. A potrzeby są ogromne.

Olsztyński Konwoj Humanitarny założony przez Pastora Adama Giskę skupia chrześcijan różnych wyznań i profesji. OKH działa od początku agresji rosyjskiej, pokonał dziesiątki tysięcy kilometrów, zjeżdżając Ukrainę wzdłuż i wszerz, by dostarczać pomoc bezpośrednio na linie toczącego się frontu, w najbardziej zagrożone miejsca Ukrainy, wojsku oraz cywilom, kościolom, szpitalom, sierocińcom. Wolontariusze OKH to znakomici taktycy, kierowcy transgraniczni
i hardcorowi, których profesjonalne działania pozwalają zminimalizować czas i stres, co w czasie wojny jest niezbędne. Niosą pomoc nie patrząc na zagrożenia, których nie brakuje w tym kraju. Zawsze gotowi, uśmiechnięci, pełni miłości i szacunku dla człowieka. Cisi bohaterowie.

Rosslyn Szwec – dla „Słowa Polskiego”, 9 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *