Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Olewsk nad Uborcią

Olewsk nad Uborcią

Fot. Olewsk. https://travel.tochka.net/ua/12372-dostoprimechatelnosti-olevska-chto-smotret-v-gorode-s-tysyacheletney-istoriey/

Olewsk, dawniej Olegsk, w dokumentach Wolewsk, miasteczko nad rzeką Uborcią, powiat owrucki, o 20 wiorst od Jurowa, na zachód od Owrucza, otoczone wspaniałymi lasami rządowymi.

W 1870 roku było tu 161 domów mieszkalnych, 1292 mieszkańców, 2 cerkwie, kościół katolicki, kaplica, synagoga, 2 młyny, jarmarki.

Parafialny kościół katolicki Podwyższenia św. Krzyża, z drzewa wzniesiony w 1669 r. przez Karola Niemiryczą, w 1868 r. spłonął, a 1877 r. odbudowany kosztem biskupa Ludwika Brynka.

Parafia katolicka, dekanatu owruckiego, ma 1606 dusz, kaplice we wsiach: Wojtkiewicza, Radoń, Rokitne, Jorów, Justynbór.

Jest tu dawne dziedzictwo możnego na Rusi rodu Niemiryczów. Władysław IV przywilejem z dnia 20 września 1641 roku nadał świeżo założonomu przez Aleksandra Niemirycza miastu prawo magdeburskie, herb, oraz ustanowił targi tygodnie we co czwartek i jarmarki na św. Mikołaja i Wniebowzięcia N. M. P., podług greckiego kalendarza.

W 1648 roku dziedzic Aleksander Niemirycz zabity został przez kozactwo. Podczas Koliszczyzny, z powodu niedostępności i obronności miejsca, schroniło się tu wiele szlachty oraz dziedzic niedalekiego Makarowa Rościszewski, z milicją nadworną. Istniał dawniej w Olewsku zamek i był tu klasztor karmelitów, sprowadzonych przez dziedzica Jana Karola Niemirycza, który im oddał miasteczko i inne grunta, o co rodzina jego do 1693 r. z zakonem prowadziła proces. Karmelici jednak utrzymali się przy uczynionym sobie zapisie. Klasztor został zniesiony w 1832 r. a kościół obrócony na parafialny.

Żydzi stanowili i dawniej przeważną część ludności. i w 1772 r. opłacali 724 zlp. poglównego. Rizzi Zanoni a za nim Echard mylnie mieszczą Olewsk w województwie brzeskim. Jako należące do włości olewskiej wymienione są w dokumentach wsie: Dowhosielie, Zubkowicze, Radowel i Snowidowidze.

Słowo Polskie za: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich › Tom VII › strona 480, 28 lipca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code