Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Olbrychski, Popławska i Seweryn czytają Sencowa

Olbrychski, Popławska i Seweryn czytają Sencowa

Fot. https://culture.pl

Polski portal Culture.pl zainicjował 10 lipca akcję społeczną „Polacy czytają Sencowa” na znak solidarności z ukraińskim reżyserem Olehom Sencowym, który jest przetrzymywany w rosyjskim więzieniu.

Na kanale Youtube i FB umieszczono film na którym Andrzej Seweryn, Aleksandra Popławska i Daniel Olbrychski czytają autobiograficzne opowiadanie Sencowa pod tytułem „Pies”.

Jak twierdzą Polacy – robią to ze zwykłej ludzkiej solidarności z Sencowem i mają nadzieję, że kiedyś Ołeh będzie mógł usłyszeć swoje utwory czytane przez nich.

Kolejna akcja czytania utworu Sencowa odbędzie się w piątek, 13 lipca. Wezmą w niej udział Joanna Kulig i Edyta Olszówka.

Ołeh Sencow jest znanym ukraińskim reżyserem, film „Gamera” którego pokazywano na festiwalach w Rotterdamie, São Paulo i Wiesbaden. W czasie rosyjskiej aneksji Krymu był zatrzymany w maju 2014 r. przez rosyjską służbę bezpieczeństwa i przewieziony do Rosji. Tam został skazany na 20 lat łagru za terroryzm na podstawie zeznań wymuszonych torturami i odwołanych w sądzie.

Autorem idei projektu jest Żenia Klimakin, ukraiński dziennikarz żyjący w Polsce. Opowiadania Sencowa czytane są po rosyjsku.

Słowo Polskie na podstawie informacji Culture.pl, wyborcza.pl, 11.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code