Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Ojczyzna to ziemia i groby. Sprzątanie polskiej nekropolii w dawnym Płoskirowie

Ojczyzna to ziemia i groby. Sprzątanie polskiej nekropolii w dawnym Płoskirowie

We wrześniu bieżącego roku klub harcerski „Pamięć” działający przy Chmielnickim Miejskim Związku Polaków wraz z członkami Obwodowego Związku Polaków rozpoczęli porządkowanie polskiego cmentarza w dawnym Płoskirowie, który mieści się przy ulicy Kamienieckiej.

W ciągu półtora miesięcy w tym celu spotykaliśmy się pięć razy, do sprzątania również dołączyli się parafianie kościoła pw. Chrystusa Króla Wszechświata oraz ekipa pomocników z organizacji społecznej „Fachowcy od nekropolii” pod kierownictwem Nikołaja Kozłowskiego. W tym roku otrzymaliśmy wsparcie ze strony Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”  na zakup sprzętu w tym kosiarki benzynowej oraz różnego sprzętu ogrodniczego. Dzięki temu udało się uporządkować trzy sektory terenu polskiej części cmentarza w Chmielnickim.

W oktawę świąt Wszystkich Świętych 4 listopada na tym samym cmentarzu została odprawiona Msza Święta za wszystkich zmarłych w której uczestniczyło blisko 30 osób.

Pierwsze pochówki na nowym wówczas cmentarzu polskim w Płoskirowie są datowane końcem XIX w. Tutaj m. in. jest pochowany ostatni burmistrz miasta Płoskirów Mikołaj Sikora. Dla Polaków, których przodkowie pochodzą z byłych wiosek Greczany i Zarzecze, każdy kto tu spoczywa jest wybitnym Polakiem dlatego że mimo prześladowań zachowali swoją polskość i wiarę katolicką.

Chmielnicki Miejski Związek Polaków organizuje takie porządkowania polskiego cmentarza przez ostatnie sześć lat. Zapoczątkował tą sprawę były prezes Chmielnickiego Miejskiego ZPU pan Walery Medlakowski który zjednoczył członków organizacji i przedstawicieli władz miejskich dla wspólnego porządkowania nekropolii. Niestety warto zauważyć, że w roku bieżącym o wiele mniej było chętnych by posprzątać polski cmentarz. Dzisiaj nie wystarcza rąk żeby uporządkować  tak wielki obszar. Lecz nie tracimy nadziei, że do tradycyjnego wiosennego sprzątania dołącza się także inne organizacje polskie działające na terenie miasta Chmielnicki.

Wyrażamy wdzięczność wszystkim kto dołączył się do porządkowania cmentarza w tym parafianom kościoła pw. Chrystusa Króla oraz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, która wsparła dla realizacji tego projektu.

Irena Letawina, 26.11.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code