Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ojciec Święty podczas audiencji generalnej wspomniał o ofiarach akcji „Reinhardt” dokonanej przez Niemców na Żydach w latach 1943-1943

Ojciec Święty podczas audiencji generalnej wspomniał o ofiarach akcji „Reinhardt” dokonanej przez Niemców na Żydach w latach 1943-1943

Fot. Vatican News

W poniedziałek, Centrum Relacji Katolicko- Żydowskich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, upamiętniło rocznicę Akcji „Reinhardt”. W czasie II wojny światowej spowodowała ona zagładę prawie dwóch milionów osób, głównie pochodzenia żydowskiego – podkreślił papież Franciszek podczas cotygodniowej środowej audiencji generalnej w Watykanie.

„Niech pamięć o tym strasznym wydarzeniu rozbudzi we wszystkich pragnienie działania na rzecz pokoju. Historia się powtarza, widzimy co się teraz dzieje na Ukrainie. Módlmy się o pokój. Z serca błogosławię was tu obecnych i waszych rodaków” – dodał Ojciec Święty, pozdrawiając pielgrzymów z Polski.

Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. J. A. Heschela KUL zorganizowało 5 grudnia uroczystość upamiętniającą ofiary Akcji „Reinhardt”, w jej 80. rocznicę. Odbyły się one na terenie dawnego niemieckiego obozu nazistowskiego na Majdanku oraz w siedzibie Centrum Heschela, w Collegium Iuridicum KUL. W tym budynku mieściła się siedziba sztabu operacji „Reinhardt”.

„Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL” – podkreślał rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne zaznaczył, że powodem mordu dokonanego na Żydach było wyłącznie ich pochodzenie. „Musimy działać wspólnie, aby pamięć nie zaginęła” – powiedział.

Centrum Heschela KUL to jednostka naukowo-edukacyjna, która ma pogłębiać relacje katolicko-żydowskie. Jej patronem jest Abraham Joshua Heschel, żydowski teolog, filozof i poeta.

Słowo Polskie za : Biuro Prasowe KUL, 9 grudnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code