Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Ogólnoukraińska olimpiada z literatury oraz języka polskiego w Chmielnickim

Ogólnoukraińska olimpiada z literatury oraz języka polskiego w Chmielnickim

Blisko 40 młodych ludzi ze wszystkich okręgów konsularnych na Ukrainie zebrało się na Uniwersytecie Zarządzania i Prawa w Chmielnickim, by wziąć udział w ogólnoukraińskiej olimpiadzie z literatury oraz języka polskiego. 
Olimpiadę podzielono na dwie części – ustną i pisemną.

Prace pisemne młodzież wykonała na wyżej wspomnianym Uniwersytecie, a ustny sprawdzian odbył się w następnym dniu w sali konferencyjnej hotelu „Centralny” gdzie członkowie komisji osobiście rozmawiali z każdą młodą osobą.

Gości, opiekunów oraz uczestników olimpiady przywitali Konsul Generalny KG RP w Winnicy Krzysztof Świderek a także Tomasz Chachulski – profesor Instytutu badań literackich PAN. Ostatni wspomniał że ogólnoukraińska olimpiada z języka polskiego ma bogatą 20. letnią historię. Na początku uczestniczyła w niej młodzież z lwowskiego, odeskiego oraz kijowskiego konsulatu, a dziś w olimpiadzie za pośrednictwem Internetu biorą udział uczniowie nawet z Ameryki, Australii oraz innych państw na pięciu kontynentach.

W jury zasiedli profesor uniwersytetu Jagiellońskiego Jerzy Kowalewski, Irena Saszko – doktorantka KUlu w Lublinie oraz Jula Kaszczuk, pracownica KG RP w Winnicy.

Tradycyjnego połamania pióra życzył uczestnikom olimpiady Krzysztof Świderek.

Jury odnotowało bardzo wysoki poziom przygotowania młodzieży do ogólnoukraińskiej olimpiady, ale oczywiście nagrody otrzymują najlepsi. Okazali się nimi:

– Julia Malejewa (Odessa) – 1 miejsce,
– Katarzyna Lukona (Odessa) – 2 miejsce,
– Anastasja Motulska (Odessa) – 3 miejsce.

Po totalnym triumfie odessyjek na olimpiadzie w Chmielnickim komisja skierowała słowa podziękowania do ich opiekunki Ludmiły Potapowej a także do wszystkich innych pedagogów, którzy postarali się by ich wychowankowie dobrze mówili i pisali po polsku.

FM, HP

Zdjęcia z olimpiady

{morfeo 281}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code