Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego także w Odessie

Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego także w Odessie

Pod koniec maja w gmachu Politechniki Odeskiej miłośnicy języka polskiego mogli sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne w ramach V Ogólnoukraińskiego Dyktanda „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy…. po polsku. Dyktando Polskie na Ukrainie „.

Dyktando zostało zorganizowane w ramach współpracy Fundacji „Wolność i Demokracja” oraz Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie. Celem dyktanda było propagowanie poprawnej polszczyzny, sprawdzenie znajomości zasad ortograficznych wykorzystywanych w tekście pisanym oraz umiejętności pisania ze słuchu.

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 98 osób, z czego dużą grupę stanowiła młodzież. Najstarszym uczestnikiem tegorocznego dyktanda był 81-letni Włodzimierz Kaczurowski, a najmłodszą 10-letnia Andżelika Sapryka.

Nad sprawnym przebiegiem dyktanda czuwało jury w składzie: dr Ludmiła Jakowenko, Tatiana Kowalczuk, Aleksandra Sawczenko, Olga Konstantinowa. Dyktando prowadziła i czytała Sylwia Cichoń, nauczycielka języka polskiego skierowana do Odessy przez ORPEG.

Po solidnej dawce polskiej ortografii organizatorzy zaprosili uczestników do innych aktywności. Wszyscy chętni mogli zapoznać się z działalnością Instytutu Ukraińsko-Polskiego Politechniki Odeskiej. Z kolei Instytut Systemów Komputerowych Politechniki Odeskiej przygotował warsztatowe zajęcia  “Projektowanie gier komputerowych i planszowych na podstawie twórczości Stanisława Lema”. Dodatkową atrakcją była też możliwość dołączenia do poloneza, wspólnie wykonanego przez gości i uczniów szkoły sobotnio-niedzielnej Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Odessie, zdjęcia: Olga Krawcowa, 25.06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code