Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego na Ukrainie po raz czwarty

Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego na Ukrainie po raz czwarty

21 maja w Winnicy Fundacja Wolność i Demokracja zorganizowała Dyktando z języka polskiego na Ukrainie.

Test na znajomość polskiej ortografii odbył się w 10 miastach Ukrainy. Dyktando Języka Polskiego pod tytułem „Ja Piszę, Ty piszesz, My piszemy po polsku….” jest organizowane w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Dofinansowanie wydarzeń uzupełniających edukację polską i o Polsce na Ukrainie” przy wsparciu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku. Organizatorem w Dyktanda w Winnicy  było Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”.

Rejestracja uczestników zaczęła się od godziny 10:00.  Przed początkiem testu Maria Kozyrska wygłosiła słowo powitalne, wspomniawszy o postaci papieża Jana Pawła II. O godzinie 12:00 do pisania Dyktanda przystąpiło ponad 200 osób. Dla zwycięzców przewidziano cenne nagrody: tablet, mp3, powerbank oraz ciekawe i pięknie wydane książki. Po napisaniu Dyktanda komisja przystąpiła do sprawdzania prac, po zakończeniu zostały ogłoszone następujące wyniki:

W kategorii „Dzieci i Młodzież” (dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18):

I nagroda – tytuł „Mistrz Języka Polskiego na Ukrainie” zdobyła Irena Iwaszczenko z Baru (15 lat), otrzymała nagrodę  książkową oraz TABLET
II nagroda  – „I Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” była dla Lizy Roman z Koziatynia (15 lat), otrzymała w prezencie nagrodę książkową i MP3
III nagroda  – „II Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” otrzymała Maria Perederij z Winnicy (16 lat), za co otrzymała  nagrodę książkową oraz POWERBANK

Najmłodszym Uczestnikiem Dyktanda Języka Polskiego na Ukrainie w Winnicy został Roman Segeda (8 lat), który dopisał dyktando do końca i napisał go bardzo dobrze. Nagrodą dla niego została fascynująca książką Mały Książe.

W kategorii „Dorośli” ( osoby powyżej 19 roku życia) :

I nagroda – tytuł „Mistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Iryna Godna  (Winnica)
II nagroda – „I Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Jurij Segeda (Winnica)
III nagroda – „II Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Switłana Poczapska (Koziatyn)

Najstarszy Uczestnik Dyktanda Języka Polskiego na Ukrainie – Tetiana Oboronczuk (Winnica)

Wszyscy bez wyjątku uczestnicy Dyktanda dostali dyplomy uczestników oraz piękne notesy które jeszcze długo będą przypominać im o wspólnej imprezie pod znakiem języka i kultury polskiej.

Tekst Dyktanda został przeczytany prze nauczycielkę z ORPEGu panią Lidię Paulukiewicz, która w bieżącym roku szkolnym pracuje w Winnicy.

Przed rozpoczęciem Dyktanda słowo zabrał także przewodniczący Komisji Pan Walery Istoszyn (Świetlica Polska), który powitał zebranych na sali Uniwersytetu Technicznego oraz życzył im połamania pióra. Do składu komisji weszły także Panie Lidia Paulukiewicz (Winnica), Julia Kułyk (Żmerynka), Tetiana Masłowa (Uładówka).  Słowa przywitania wygłosili również przedstawiciel Winnickiego Uniwersytetu Technicznego Stanisław Turzański, a także przedstawiciel Wydziału do spraw mniejszości narodowych i religii w Administracji Obwodowej Iryna Stecenko. Obecni byli również przedstawiciele mediów ukraińskich oraz  polskich.

Na nasze święto zawitali również goście z Polski, Pan Henryk Czarny i Pan Władysław Krejczi, członkowie zarządu Fundacji „Braterstwo” z Krynicy-Zdroju, gdzie trzy tygodnie temu wspólnie organizowaliśmy Dziecięcy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Fontanna Talentów”.

Wychowankowie i wykładowcy Państwowej Szkoły Muzycznej w Krynicy-Zdroju i Nowym Sączu przedstawili kilka utworów muzycznych w wykonaniu zespołu smyczkowego oraz trio akordeonistów. Uczestnicy dyktanda byli zachwyceni wirtuozerią wykonania utworów muzycznych i nagrodzili ich głośnymi brawami. Na zakończenie części artystycznej wspólnie z zespołem wokalnym Winnickiej Dziecięcej Szkoły Muzycznej Nr 1  zaśpiewaliśmy piosenkę, którą najbardziej lubił Ojciec Święty Jan Paweł II – „Barkę”.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Dyktanda i zapraszamy za rok!!!

Patronat medialny przedsięwzięcia – „Słowo Polskie”.

Tekst oraz zdjęcia Aleksy Mazur, CRP „Polonia”, 23.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code