Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Do Polski wyruszył Ogień Niepodległości z Kostiuchnówki

Do Polski wyruszył Ogień Niepodległości z Kostiuchnówki

Uroczyste zapalenie Ognia Niepodległości odbyło się na Cmentarzu Legionistów Polskich w okolicach wsi Kostiuchnówka na Wołyniu.

Od 2002 roku symboliczny płomień zapalany przez polskich harcerzy jest przewożony rowerami do Warszawy na główne obchody Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, które obchodzone są 11 listopada.

W wydarzeniu uczestniczyli: Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku Sławomir Misiak, Wiceprzewodniczący Wołyńskiej Rady Obwodowej Hryhoriy Pustowit, Ołeksandr Hawryliuk, przewodniczący Zjednoczonej Wspólnoty Terytorialnej w Maniewiczach przedstawiciele województwa łódzkiego, potomkowie polskich legionistów, harcerze Chorągwi Łódzkiej ZHP, Przedstawiciele Polskiej Straży Granicznej, , a także uczniowie i nauczyciele placówek oświatowych Manewicz i Łodzi – miast partnerskich.

Modlitwę w intencji zmarłych poprowadził biskup kościoła rzymskokatolickiego Witalij Skomarowski, ordynariusz diecezji łuckiej w asyście proboszcza parafii Świętego Ducha w Maniewicach ks. Andrzeja Macieja.

Konsul Generalny Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku Sławomir Misiak, zaznaczył, że Kostiuchnówka i Wołyń to miejsca szczególnego szacunku dla Polaków – symbol odrodzonej państwowości. „Dzisiaj pragnę podziękować miejscowym mieszkańcom, Ukraińcom, którym nie brakuje uwagi tego wydarzenia i tego miejsca. 11 listopada będziemy obchodzić 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, aw sierpniu wspólnie obchodziliśmy 30. rocznicę odzyskania przez Ukrainę niepodległości. Jestem przekonany, że potrzebujemy sąsiadów, z którymi możemy dzielić wspólne wartości w ramach jednej europejskiej struktury politycznej. Musimy wspólnie wspierać tę niezależność i autonomię oraz symbolicznie oddać hołd naszym wyzwoleńczym bohaterom.”

Wiceprzewodniczący Wołyńskiej Rady Obwodowej Hryhoriy Pustowit podkreślił, że dzisiaj powtarza się tragiczna dla Ukrainy historia, bo mamy nowe, podobne miejsca, w których Ukraińcy giną w obronie swojej niepodległości.

Na Ogień Niepodległości czeka droga o długości 700 kilometrów. Harcerze przekażą go władzom lokalnym i organizacjom młodzieżowym w Polsce.

Sergij Porowczuk za: Wołyńska Rada Obwodowa, mw, 9 listopada 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code