Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Odrodzony KOP jak i 90 lat temu będzie strzegł wschodniego pogranicza

Odrodzony KOP jak i 90 lat temu będzie strzegł wschodniego pogranicza

Kres dywersyjnej działalności Związku Sowieckiego w latach 20-ch XX wieku w Polsce miała położyć nowa formacja, zorganizowana na wzór wojskowy – Korpus Ochrony Pogranicza.

„Licząc się z tym, że znowu możemy zostać zaatakowani, postanowiłem powołać Komponent Obrony Pogranicza w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej” – mówił 24 września na Podlasiu wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął w sobotę udział w przysiędze wojskowej w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Kolnie w podlaskiem.

Przypominając, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna podkreślał, że sytuacja zagrożenia jest bardzo realna. Nawiązał równocześnie do ataku hybrydowego na Polskę z terytorium Białorusi, którego apogeum nastąpiło jesienią ubiegłego roku. Zaznaczył przy tym, że „agresja rosyjska nie ustaje”.

Komponent Obrony Pogranicza zostaje powołany w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Już wiemy, że KOP będzie składał się z 10 batalionów, m.in. w woj.: podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i podkarpackim.

Będzie się rozwijał, tak, żebyśmy doszli do stanu, że żołnierze – w ramach tego komponentu – wyposażeni w odpowiedni sprzęt będą mogli wspierać Straż Graniczną – wyjaśnił.
Błaszczak zwrócił również uwagę, że nazwa i skrót powołanego komponentu (KOP) nie jest przypadkowa i odwołuje się do tradycji sprzed II wojny światowej, wtedy też obok straży granicznej był Korpus Ochrony Pogranicza, jako formacja wojskowa.

Pierwowzór KOP powstał we wrześniu 1924 roku. I przez następne 15 lat swego istnienia odgrywał ważną rolę w systemie obronnym państwa polskiego. Głównym jej celem była ochrona polskiej granicy wschodniej oraz zapewnienie bezpieczeństwa wśród zróżnicowanej narodowościowo ludności Kresów Wschodnich. KOP zwalczał ponadto obce wywiady i przestępstwa gospodarcze oraz prowadził działalność oświatowo-kulturalną. Żołnierze Korpusu wzięli także czynny udział w obronie granic we wrześniu 1939 r. przeciwstawiając się na miarę swoich możliwości wielokrotnie liczniejszej Armii Czerwonej.

Docelową liczbę sił KOP wówczas ustalono na 27 687 żołnierzy. Formacja strzegła granicy z: ZSRS, Litwą, Łotwą, Niemcami (Prusami Wschodnimi), Rumunią oraz Węgrami. Pod koniec lat 20. łączna długość linii granicznej obsadzonej przez KOP wynosiła 2334 km, z czego większość (1412 km) stanowiła granica ze Związkiem Sowieckim.

Redakcja, fot. MON RP, 26 września 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *