Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Odpust w Berdyczowie

Odpust w Berdyczowie

Zdjęcie pobrano z karmel.org.uaW Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie 9 grudnia 2013 r. odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Uroczystej Mszy Św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej Witalij Skomarowski, koncelebrowali księża z Berdyczowa, Korostyszewa, Andruszówki, Różyna i innych miejscowości.

W Liturgii wziął udział także o. Iwan Cychulak, proboszcz parafii Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Berdyczowie. Wśród gości byli przedstawiciele władz lokalnych.

W swoim kazaniu bp Witalij podkreślił, że każdy z nas ma różne przeżycia: radość, smutek, nadzieję, lęk. Dlatego bliska dla nas jest osoba Maryi, z jej trwogą i obawą o przyszłość. Do Niej Bóg przez swego Anioła mówi: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś łaskę u Boga” (Łk 1, 30). Skoro Maryja dzieli z nami naszą ludzką naturę, to wezwanie „Nie bój się” dotyczy także i nas. We wszystkim, w czym odczuwamy lęk i trwogę, możemy usłyszeć pocieszające nie bój się, bo Pan Bóg jest przy tobie. Aby tak się stało, potrzebna jest nam wiara Maryi. „Wiara ta powinna w nas wzrastać – szczególnie w czasie Adwentu, który oznacza Przyjście Pana. Nie bój się żyć uczciwie, godnie, nie bój się przebaczać, nie bój się czynić dobrze nawet swoim wrogom, nie bój się iść do spowiedzi, nie bój się modlić, nie bój się cokolwiek by się stało w twoim życiu, bo Pan jest z tobą” – powiedział biskup.

Zdjęcie pobrano z karmel.org.uaNa uroczystości odpustowe do Berdyczowa licznie przybyli wierni, jak katolicy, tak i greko-katolicy. Sanktuarium Berdyczowskie cieszy się ogromną popularnością nie tylko na Ukrainie ale także na całym świecie. Dziś, gdy wróciło do świetności sprzed 95 lat, jest stałym miejscem pielgrzymek, rekolekcji oraz spotkań chrześcijan różnych obrządków.

Irena Rudnicka na podstawie informacji karmel.org.ua, bwp

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code