Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Odpust ku czci Madonny Berdyczowskiej

Odpust ku czci Madonny Berdyczowskiej

Uroczystości odpustowe w Ogólnoukraińskim Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej odbyły się w dniach 17-18 lipca w Berdyczowie.

W uroczystościach pod hasłem „Ukraino, nie bój się przyjąć wiary i miłości Matki!”, nawiązującym do 10. rocznicy ogłoszenia sanktuarium narodowym Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie, 20. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II na Ukrainie, 30-lecia Niepodległości Ukrainy oraz z okazji Roku św. Józefa, który trwa w całym Kościele Katolickim, uczestniczyli duchowieństwo i wierni z Ukrainy, Polski, Francji, Chorwacji, Słowenii i Słowacji.

Czuwania w Sanktuarium trwały przez całą noc. Na placu przed kościołem przy pomniku św. Jana Pawła II chlebem i solą witano arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, który przyjechał ze Lwowa. Niedzielnego poranku żołnierze uroczyście wnieśli obraz Matki Bożej Berdyczowskiej na plac św. Jana Pawła II i ustawili na ołtarzu polowym.

Uroczystej mszy świętej odpustowej przewodniczył metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki w koncelebrze z biskupami Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie, liczni księża i osoby konsekrowane.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele rządu polskiego: sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Pan Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP Jarosław Sellin, podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej Marcin Przydacz, ambasadorowie i przedstawiciele ambasad Chorwacji, Hiszpanii, Słowacji, a także Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Ukrainie Bartosz Cichocki, zastępca ambasadora RP w Ukrainie Pan Michał Gieroń, konsul generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalny RP w Odessie Katarzyna Sołek, dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Robert Czyżewski.

Wśród zgromadzonych, jak co roku, liczną grupę stanowili Polacy zrzeszeni w organizacjach społecznych na czele z panią prezes Żytomierskiego Obwodowego ZPU Wiktorią Laskowską-Szczur.

Relacje na żywo notował wieloletni redaktor polskojęzycznego Radia Berdyczów Jerzy Sokalski.

W odpuście wzięli też udział reprezentanci administracji państwowej i samorządów z obwodu, rejonów i rad miejskich, m.in, przewodniczący Żytomierskiej Rady Obwodowej Wołodymyr Fedorenko, zastępca przewodniczącego Żytomierskiej Obwodowej Administracji Państwowej Wiktor Gradiwskyj, burmistrz Berdyczowa Sergij Orluk.

Na początku uroczystości obecnych powitał ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej, bp Witalij Krywicki. Podkreślił, że wszyscy przybyli do tego świętego miejsca ze swoją modlitwą i bólem, ale powinniśmy modlić się nie tylko w naszych intencjach, ale także za tych, którzy teraz potrzebują naszego wsparcia, w szczególności za mieszkańców Niemiec, których nawiedziły niszczycielskie ulewy i burze.

„Dziś stajemy przed Matką jako pielgrzymi wdzięczności, aby wraz z Nią dziękować Bogu za wielkie czyny, jakie dla nas uczynił – rozpoczął homilię Metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. – W Sanktuarium Ogólnoukraińskim dziękujemy dziś za 30 lat odbudowy struktur naszego Kościoła, której dokonał Papież Jan Paweł II, który swoimi modlitwami i działaniami przyczynił się do zakończenia totalitarnego systemu, niszczącego Kościół duchowo i materialnie przez dekady. W tym miejscu dziękujemy Mu za przywrócenie oblicza naszej ziemi, za 30 lat niepodległości i państwowości. Nasza droga nie była łatwa, czekało na nas wiele przeszkód. Ale nie jesteśmy sami na tej ścieżce. Z nami jest Maryja, która nas zna i jest zawsze ze swoimi dziećmi, która zawsze przypomina nam, jak w Kanie Galilejskiej: „Czyńcie wszystko, co wam powie”[…] Tegoroczne pielgrzymowanie do Berdyczowa niesie bardzo jasne przesłanie dla Ukrainy, wyrażone w słowach: „Ukraino, nie bój się przyjąć Maryi”. Dlatego z tego świętego miejsca wołamy — Ukraino nie bój się przyjąć wiary, zaufania, miłości i jedności Matki, bowiem każdy naród potrzebuje Matki i ma prawo mieć Matkę! Ukraino słuchaj Matki Syna Bożego, bo nigdy nie słyszano, aby opuściła kogoś, kto się do Niej ucieka i Jej pomocy przyzywa. Matko nie opuszczaj nas, bądź z nami i prowadź, abyśmy wytrwali w wierze, tak jak Ty! Amen.” – zakończył kazanie abp Mokrzycki.

Wierni zaczęli przybywać do Berdyczowa jeszcze w sobotę 17 lipca. Najmłodszy pielgrzym miał zaledwie 5 miesięcy, a najstarszy – 77 lat. Najdłuższa trasa trwała 7 dni, największa odległość pokonana przez rowerowych pielgrzymów z Charkowa – 750 km. Wigilijnej mszy dla pielgrzymów i wszystkich wiernych przewodniczył ordynariusz kijowsko-żytomierski bp Witalij Krywicki, kazanie wygłosił biskup pomocniczy diecezji mukaczewskiej Mykoła Łuczok.

Po Eucharystii bp Witalij Skomarowski odczytał Akt odnowy zawierzenia narodu ukraińskiego Niepokalanemu Sercu Marii. Odśpiewano ukraińską pieśń hymniczną „Boże, Wielki, Jedyny”. Metropolita Mieczysław Mokrzycki podziękował karmelitom za opiekę, a gościom za udział oraz podarował berdyczowskiemu sanktuarium ornat Jana Pawła II, w którym Metropolita odprawił Mszę przed obliczem Berdyczowskiej Madonny .

Ks. Józef Kucharczyk, delegat karmelitów bosych w Ukrainie, powiedział o marzeniu karmelitów berdyczowskich, aby to sanktuarium rozwijało się, aby przybywało tu jak najwięcej pielgrzymów.

To oczywiście wymaga dużej pomocy. Dlatego pierwszą wdzięczność przekazał abpowi Mieczysławowi Mokrzyckiemu, bo to on na czele biskupstwa ukraińskiego 10 lat temu powierzył berdyczowskie sanktuarium karmelitom bosym. Drugie podziękowanie skierował do Jarosława Sellina, sekretarza stanu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP, gdyż odbudowa sanktuarium nie byłaby możliwa bez pomocy Polski. Trzecie podziękowanie skierował do burmistrza Berdyczowa Sergija Orluka, gdyż władze miejskie stale wspierają działalność sanktuarium.

Wiceprzewodniczący Żytomierskiej Obwodowej Administracji Państwowej Wiktor Gradiwski w imieniu W. Buneczka pogratulował wszystkim z okazji święta: „Jesteśmy dumni, że ziemia berdyczowska przyjmuje gości z całej Ukrainy i z całego świata. Cudowny obraz Matki Boskiej Berdyczowskiej jest symbolem naszych nadziei na szczęśliwą przyszłość. Jestem wdzięczny za ścisłą współpracę, życzę spokoju ducha, pokoju.”

Z okazji 265. rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Berdyczowskiej przewodniczący Żytomierskiej Obwodowej Rady W. Fiodorenko zaznaczył: „Spotkanie wiernych w tym miejscu wyraźnie symbolizuje synergię jedności. Mówimy różnymi językami, mamy różne kultury, ale dzisiaj w tym świętym miejscu razem czujemy moc jednego Ducha i wielką radość. Niech modlitwa będzie w twoich myślach dniem i nocą! Pomocy Wszechmogącego na wszystkich drogach życia dla Ciebie, Twoich bliskich i przyjaciół! Pokój nam wszystkim, Łaski Bożej i wstawiennictwa”.

Pan Jarosław Sellin podziękował władzom Ukrainy za oddanie świątyni Bosym Karmelitom, kościołowi za ogłoszenie sanktuarium Matki Bożej Berdyczowskiej ogólnoukraińskim. „Chcę podziękować naszym rodakom, obywatelom jako w Polsce tak i na Ukrainie za obecność. Od czterystu lat wznosi się tutaj z tego miejsca modlitwa – przede wszystkim modlitwa w języku ukraińskim i polskim o naszą indywidualną pomyślność i pomyślność narodu ukraińskiego i polskiego. Państwo Polskie rozumie ważność tego miejsca. To religijne – nasze wspólne – dziedzictwo. Dla tego obiecuje wsparcie”.

Pan Jan Dziedziczak zaznaczył, że przez 400 lat jest to miejsce Domem Matki dla wszystkich oraz podziękował „Polakom na Ukrainie, w Żytomierzu i Berdyczowie za to że dzięki nim Kościół przetrwał i dzisiaj może otwierać się na Ukraińców i możemy zaprosić do świątyni. Serdecznie pozdrawiam wszystkich Rodaków na Ziemi Żytomierskiej, Polaków z Żytomierzu i Berdyczowie. Dziękuję za to, że w tych czasach najgorszych i tych lepszych kontynuujecie polskość, wychowujecie następne pokolenie, jesteście wspaniałymi Ambasadorami Polski. Na podstawie kontaktów z wami, inni maja dobrą opinię o Polsce. Bardzo wam za to dziękuję, Polska o tym pamięta i docenia Wasz wkład”.

Wiktoria Laskowska-Szczur, 26 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *