Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Odkrycie skarbu kultury unietyckiej w Polsce

Odkrycie skarbu kultury unietyckiej w Polsce

Pod koniec lipca br., podczas prowadzenia prac polowych w powiecie sulęcińskim, rolnik dokonał odkrycia zabytków archeologicznych. W trakcie usuwania kamieni, które co roku uszkadzały maszyny rolnicze, odsłonięto wyroby brązowe. Prace natychmiast zostały wstrzymane i teren został zabezpieczony.

Następnego dnia o odkryciu powiadomiono służby konserwatorskie, które jeszcze tego samego dnia przeprowadziły oględziny miejsca znalezienia zabytków. Artefakty zalegały tuż pod warstwą orną, dlatego nie uległy zniszczeniu podczas wcześniejszych prac. Dalszym etapem będzie przebadanie miejsca znalezienia skarbu metodą archeologiczną.

Wstępnie depozyt składający się z trzech bereł sztyletowych, trzech sztyletów brązowych, siekierki, dłuta i toporka można uznać za wyroby kultury unietyckiej (2 300 p.n.e.-1 600 p.n.e.). Występowanie więcej niż jednego berła i sztyletu jest niezwykle rzadkie i stanowi o dużej wartości odkrycia dla dziedzictwa kulturowego.

„Warto podkreślić wzorową postawę znalazcy, który niezwłocznie zawiadomił odpowiednie organy i nie prowadził dalszych czynności mogących doprowadzić do zniszczenia zabytków archeologicznych i warstwy kulturowej” – napisał Burzyński w poście opublikowanym na profilu Lubuski Wojewódzki konserwator Zabytków na Facebooku.

Więcej informacji na stronie www.turystyka.wp.pl.

Walentyna Jusupowa, 25 sierpnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code