Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Odessa – kolejne ukraińskie miasto, w którym świętowano 103. rocznicę odrodzenia się Rzeczypospolitej

Odessa – kolejne ukraińskie miasto, w którym świętowano 103. rocznicę odrodzenia się Rzeczypospolitej

11 listopada w Odessie odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości, które rozpoczęły się od Mszy św. dziękczynnej w Kościele Katedralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Mszę koncelebrował Jego Ekscelencja ksiądz biskup Stanisław Szyrokoradiuk, ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej.

Po Mszy św. konsulowie z KG RP w Odessie wraz z przedstawicielami organizacji polonijnych w odeskim okręgu konsularnym złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicami upamiętniającymi śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i wiceadmirała Marynarki Wojennej Polskich Sił Zbrojnych Jerzego Świrskiego oraz pod pomnikiem wybitnego poety i wieszcza narodowego Adama Mickiewicza.

Znicze zapłonęły również pod odsłoniętym dokładnie rok temu pomnikiem dawnego Kościoła pod wezwaniem świętego Klemensa, który został zbudowany na początku XX wieku dzięki wsparciu polskiej społeczności Odessy, a następnie zburzony w 1936 r. przez władze bolszewickie.

Słowo Polskie za: KG RP w Odessie, 17 listopada 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *