Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Odeska młodzież wywalczyła II miejsce w konkursie Patria Nostra

Odeska młodzież wywalczyła II miejsce w konkursie Patria Nostra

Młodzi członkowie odeskiego Związku Polaków na Ukrainie im. Adama Mickiewicza otrzymali II nagrodę za film pt. „INKA” w Konkursie Historycznym Patria Nostra.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 18 czerwca podczas Gali Finałowej w Poznaniu.

Główna bohaterka filmu Danuta Siedzikówna (pseudonim Inka), 18-letnia sanitariuszka i łączniczka 5. Wileńskiej Brygady AK, w 1946 roku została zamordowana w więzieniu w Gdańsku. Na krótko przed śmiercią napisała słowa ukazujące jej odwagę i patriotyzm: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

W tegorocznej IV edycji Konkursu wzięło udział 75 prac z Polski i całego świata. Krótki filmik (zdjęcia Olga Ługowska), w którym wzięli udział: Katarzyna Wozniczka, Artem Andrejew, Maryna Berdnikowa, przygotowany pod opieką pani Julii Strelcowej-Czertkowej i pani Anastazji Strelcowej został wysoko oceniony przez jurorów, którymi byli sami uczestnicy Konkursu. „INKA” zdobyła uznanie i wysokie II miejsce. Nagrodą była replika polskiej szabli oficerskiej ufundowana przez senatora Roberta Gawła.

Konkurs PATRIA NOSTRA jest adresowany do uczniów z Wielkopolski oraz młodzieży polskiej i polonijnej z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, państw Unii Europejskiej i USA. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o historii Polski, krzewienie patriotyzmu, etyki chrześcijańskiej, budowa poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu 45-sekundowego filmu lub animacji komputerowej, dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski, które miało miejsce w jednym z 52 tygodni roku.

Laureaci konkursu na zaproszenie TVP Polonia wzięli także udział w prowadzonym na żywo programie „Halo Polonia”, w którym opowiedzieli o swojej działalności w Odessie. Ponadto odeska młodzież zwiedziła Poznań, Gniezno, Warszawę, Kazimierz Dolny, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, Uniejów i Kaczki Średnie. Skorzystała także z okazji uczestnictwa w procesji Bożego Ciała w Spycimierzu, który słynie z kilometrowych dywanów z kwiatów.

Słowo Polskie za: KG RP w Odessie, fot. ZPU, Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie, 8 lipca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code