Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Od świąt do wakacyjnego odpoczynku przeszli chmielniccy „Reymontowicze”

Od świąt do wakacyjnego odpoczynku przeszli chmielniccy „Reymontowicze”

Okres wiosenny dla Stowarzyszenia Polaków im.Władysława Reymonta w Chmielniku okazał się bardzo bogaty w różne wydarzenia, spotkania oraz imprezy. Ale zaczniemy od początku:

29 kwietnia
odbyło się Spotkanie Wielkanocne, zorganizowane przez członków tej  organizacji. Uczniowie polskiej szkoły, działającej przy Stowarzyszeniu, dzieci oraz wnukowie starszych jego członków przygotowali scenkę wielkanocną, w której każdy grał inną rolę – ktoś był zabawną pisanka, ktoś inny zwierzątkiem. Znaczenia symboli Świąt Wielkiej Nocy, a szczególnie „śmigusa-dyngusa” odczuli na własnej skórze rodzice, organizatorzy oraz goście zaproszeni na imprezę. Podczas spotkania dzieci opowiadały jak ich rodziny obchodzą Wielkanoc, podzieliły się własnymi receptami na udane święta.

Gośćmi honorowymi spotkania byli  konsul KG RP w Winnicy Edyta Niedźwiedzka oraz duchowieństwo miejscowego kościoła rzymskokatolickiego.

Po występie młodzi artyści otrzymali słodkie prezenty od polskiej placówki dyplomatycznej w Winnicy. Ale świętowanie trwało nadal, tyle że za świątecznym stołem, przy którym wszyscy obecni podzielili się wielkanocnym jajkiem i złożyli sobie nawzajem życzenia zdrowych i rodzinnych świąt.

6 maja Stowarzyszenie Polaków im. Reymonta miasta Chmielnik w pełnym składzie obchodziło święta patriotyczne – Flagi Narodowej, Dzień Polaków za Granicą oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Atmosferę polskości i patriotyzmu tworzyły dzieci tej samej polskiej szkoły,  trio „Chmielniczanki-podolanki”, zespół „Kalinońka” oraz solistka Olena Miszczenko. Na sali, gdzie odbywało się spotkanie, zabrzmiały polskie piosenki patriotyczne i ludowe oraz wiersze. Młodzież przygotowała także kilkunastominutowe przedstawienie teatralne o treści historycznej.

To spotkanie też nie obyło się bez honorowych gości – przedstawicielki wydziału kultury – Lidii Oniszczuk i współpracowniczki Obwodowego Centrum Twórczości Ludowej – Natalii Jukalczuk. Po zakończeniu uroczystości Natalia Jukalczuk wręczyła artystom dyplom oraz zaproszenia na święta i festiwale dla członków Stowarzyszenia Polaków im. Reymonta.

28 maja uczniowie polskiej szkoły zdecydowali, by zakończyć naukę w niezwykły sposób – od progu szkoły dzieci szeregami, z polską flagą w rękach, a na dodatek, pod pieśń „Hej, Sokoły” pomaszerowałydo brzegu rzeki Bug, gdzie wcześniej nauczyciele polskiej szkoły, rodzice oraz członkowie Stowarzyszenia Polaków im. W. Reymonta miasta Chmielnik przygotowali dla nich ognisko z kiełbaskami i słodyczami. Apel zaczął się od hasła szkolnego „Polska szkoła super, polska szkoła – klasa, ten kto nie zna polskiej szkoły, ten i nie zna nas!!!” oraz „Roty”. W celu powtórki materiału szkolnego prezes stowarzyszenia Lilia Łojewska przygotowała quiz z pytaniami z historii, geografii, kultury oraz o tradycjach polskich. Za prawidłową odpowiedź dzieci dostawały mały prezent w nagrodę. W tym dniu udało się pojednać w grach i zabawach dorosłych i młodzież – meczu piłki nożnej, grze w badminton, łowie ryby.
Koniec świętowania polskich świąt patriotycznych stał się początkiem odpoczynku młodych „reymontowiczów”.

Elwira Lojewska, uczennica polskiej szkoły w Chmielniku, bwp

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code