Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Od Wielkiej Niedzieli do Lanego Poniedziałku

Od Wielkiej Niedzieli do Lanego Poniedziałku

Sobotnia Wigilia Paschalna w kościele Ducha Świętego w Winnicy

Wielka Niedziela kończy Triduum Paschalne, liczone od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczornych nieszporów w niedzielę.

Obchody świąt zmartwychwstania Jezusa rozpoczęły się w kościołach rzymskokatolickich w sobotę wieczorem. Po zmroku w kościołach jest odprawiana uroczysta Wigilia Paschalna, podczas której kapłan poświęca ogień, od którego następnie zapalany jest Paschał, symbolizujący zmartwychwstałego Chrystusa.

W polskim zwyczaju, po porannej niedzielnej Mszy rezurekcyjnej rodziny zasiadają do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka.

Na stołach goszczą jajka, wędliny, wielkanocne baby, zwane na Ukrainie „paskami”  i inne przysmaki, od spożywania których wierni wstrzymywali się podczas Wielkiego Postu. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów. W niektórych regionach Polski, m.in. na Śląsku, zachował się zwyczaj obdarowywania się w tym dniu drobnymi upominkami, tak zwanymi zajączkami.

Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień oktawy wielkanocnej i msze odbywają się najczęściej zgodnie z porządkiem niedzielnym. Poniedziałek Wielkanocny bywa często nazywany Lanym

Poniedziałkiem ze względu na ludowy zwyczaj śmigusa-dyngusa, który jest w tym dniu praktykowany. Śmigus-dyngus we współczesnej wersji polega na wzajemnym oblewaniu wodą, przy czym największą popularnością cieszy się wśród młodzieży. Pierwotnie zwyczaj ten związany był z radości z odejścia zimy i budzącej do życia przyrody, a polewanie wodą miało zapobiegać chorobom i sprzyjać płodności. Z tego powodu polewano wodą szczególnie dziewczęta.

Słowo Polskie, 02.04.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code