Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Od Solidarności do Majdanu

Od Solidarności do Majdanu

Wiaczesław Zariczniuk po prawejOkrągły stół pod takim tytułem z udziałem gości z Polski – zwolenników polskiej rządzącej koalicji i opozycji, miejscowych Polaków i uczestników Majdanu odbył się w Chmielnickim.

Polską stronę reprezentowali Sławomir Soszyński (broniący racji PiS) oraz Paweł Wojciechowicz (zwolennik PO).

Pierwsza część rozmowy była poświęcona weteranach Solidarności. W międzyczasie uczestnicy okrągłego stołu obejrzeli fragment filmu „Jerzy Popiełuszko”.

Następnie swoimi wspomnieniami podzielił się chmielnicczanin Wiaczesław Zariczniuk, uczestnik kijowskiego Majdanu:

W Kijowie spędziłem tylko jeden dzień. Przedtem brałem aktywny udział w wiecach swoim mieście ale postanowiłem, że jeżeli zacznie się najgorsze, muszę jechać do stolicy. W nocy z 19 na 20 lutego w domu obserwowałem wszystko, co się działo w „Hromadskim TV”, i zrozumiałem, że ten czas już nastał. Tego samego dnia dotarłem do Kijowa. Starając się wyciągać rannych z Instytuckiej zostałem ranny kulą snajpera w nogę. Nie wiem, co kierowało ludźmi na Majdanie, co determinowało ich do bycia tam. Widziałem po prostu ciąg noszy i tarcz z ciałami ludzi… O niczym innym wtedy nie myślałem, miałem tylko jeden cel – spróbować wyprowadzić stamtąd i pomóc wynieść jak najwięcej rannych. Udało się kilka razy pójść pod kule i wrócić. A dalej wynoszono już mnie… Był to ciągły potok: jednych wynoszono, a inni przychodzili… Okazało się, że mam postrzeloną goleń – Wiaczesław przedtem fascynował się spadochroniarstwem, teraz może zapomnieć o ulubionym hobby.

Zariczniuk jest bardzo wdzięczny Polakom, za to, że przyjęli go na leczenie w szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie. Chmielnicczanin spędził tam ponad trzy tygodnie i wrócił do domu. Chodzi o własnych siłach, choć trochę kuleje.

Po dyskusji na temat przyszłości Ukrainy uczestnicy chmielnickiego polsko-ukraińskiego Okrągłego Stołu doszły do wniosku, że historia przemian demokratycznych na Ukrainie jest bardzo zbliżona do tego, co działo się w Polsce w latach 80. XX wieku i teraz warto wykorzystać gorzkie doświadczenie Majdanu do szybkiego zwalczenia korupcji oraz do integracji Ukrainy w struktury europejskie.

Po Okrągłym Stole podziękowanie Polakom przekazały także rodziny leczonych w Polsce Stanisława Gazeckiego i Wadyma Łapko.

ZPU m. Chmielnicki

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code