Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Od prowansalskich klimatów do spotkania z politykami najwyższego szczebla – ciąg dalszy warsztatów dla dziennikarzy polonijnych

Od prowansalskich klimatów do spotkania z politykami najwyższego szczebla – ciąg dalszy warsztatów dla dziennikarzy polonijnych

Na początku września odbył się drugi etap warsztatów dla dziennikarzy polonijnych z krajów Europy i byłego ZSRS.

Pierwsza część jesiennych zajęć, która odbywała się w Krakowie, skupiała się na tematyce polonijnej – wykłady o specyfice branży dziennikarskiej, omawianie błędów w prowadzeniu blogów, odwiedzenie redakcji czasopism „Tygodnik Powszechny” i „Sądeczanin” oraz zakończenie tworzenia blogu dziennikarzy polonijnych pod mistrzowską opieką Mariusza Deckerta.

Druga część warsztatów przebiegała w malowniczej okolicy Krynicy Zdrój, gdzie przedstawiciele mediów wzięli udział w XXIII Międzynarodowym Forum Ekonomicznym.

Podole było reprezentowane przez Wiktorię Draczuk (gazeta i portal „Słowo Polskie”) a przedstawicielką Żytomierszczyzny wystąpiła Tatiana Paszkiewicz („Głos Polonii”).

Wykład o błędach w blogach, prowadzony przez prelegenta Wojciecha Muchę,  niespodziewanie zmienił się w miłą domową pogawędkę. Każda strona internetowa została szczegółowo oceniona, po czym omówiono uwagi, które w przyszłości pomogą witrynom wyglądać bardziej atrakcyjnie.

Przyjemną niespodzianką od organizatorów było odwiedzenie redakcji gazety „Tygodnik Powszechny”, która mieści się w samym sercu Krakowa, w starej kamieniczce. Pomieszczenie redakcji posiada własny urok, począwszy od skrzypiącej podłogi i kończąc szalikiem redaktora naczelnego.

Następna redakcja, którą odwiedzili dziennikarze polonijni – „Sądeczanin”, zasadniczo odróżniała się od poprzedniej. W nowym budynku wyraźnie czuć zapach remontu i nowej podłogi, wszystko jest jeszcze nie do końca urządzone. Widać, że redakcja jest stosunkowo młoda.

Wracając do warsztatów, warto odznaczyć tradycyjnie wysoki poziom ich organizacji. W czasie pobytu uczestnicy czuli się pod stałą opieką Grzegorza Rogowskiego i Marianny Makowskiej. Atmosfera była bardzo przyjazna, a otaczali gości z różnych krajów świata mili ludzie, przy czym każdy z nich posiadał własny styl i charyzmę, pełną życzliwości.

Wika Draczuk

Zdjęcia z warszatów

{morfeo 403}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code