Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Od 2 października w Warszawie można będzie obejrzeć wystawę „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy”

Od 2 października w Warszawie można będzie obejrzeć wystawę „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy”

Fot. lwow.info

Wystawa Międzynarodowego Centrum Kultury i Instytutu POLONIKA zatytuowana „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy” przeniesie zwiedzających do tego niezwykłego miasta, w którym wciąż można poczuć atmosferę minionych wieków.

Wystawa „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy” jest umieszczona w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Dostępna będzie dla publiczności od 2 października.

Oprócz dzieł Rosena z katedry ormiańskiej, wystawa prezentuje również inne realizacje malarza zdobiące wnętrza kościołów na całym świecie, a także prace wykonane do katedry ormiańskiej przez innych artystów; są to m.in. projekty przebudowy katedry wykonane przez krakowskiego architekta Franciszka Mączyńskiego oraz projekty dekoracji ornamentalnych autorstwa Józefa Mehoffera.

Dodatkowo wystawę wzbogacają materiały ukazujące kontekst historyczny i kulturowy dotyczący lwowskich Ormian i rozwoju wielokulturowego Lwowa, a także informacje z obszaru prac konserwatorskich prowadzonych w katedrze od 2006 r. To właśnie one stały się pretekstem do zorganizowania wystawy.

Działania konserwatorskie były prowadzone m.in. przez Stowarzyszenie Absolwentów Akademii Dziedzictwa – studiów podyplomowych realizowanych od 2001 r. przez Międzynarodowe Centrum Kultury i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Prace finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut POLONIKA prowadzili polscy i ukraińscy konserwatorzy pracujący pod kierunkiem prof. Joanny Czernichowskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Dodatkowo w ramach ekspozycji będą prowadzone zajęcia edukacyjne według specjalnie opracowanych scenariuszy.

Słowo Polskie za: dzieje.pl, 25 września 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code