Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Od 1 stycznia zmienią się zasady przyjmowania Ukraińców do pracy w Polsce

Od 1 stycznia zmienią się zasady przyjmowania Ukraińców do pracy w Polsce

Źródło: shengen-viza.com.ua

Posłowie Sejmu zaczęli pracę nad nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia, która może wprowadzić zmiany w zasadach sprowadzania taniej siły roboczej z Ukrainy.

Polskie firmy od 1 stycznia 2018 r. będą muszą za każdy wniosek na uzyskanie wizy dla pracowników ze wschodu zapłacić 30 zł. Połowę tych pieniędzy przejmie powiat, który zajmie się załatwieniem wniosku, a także zgłoszeniem takiego zatrudnienia do centralnego rejestru.

Jednym z głównych celów reformy ustawy jest stworzenie sprawnego systemu kontroli pracowników ze wschodu napływających do Polski.

W 2016 roku polscy przedsiębiorcy złożyli w powiatowych urzędach pracy aż 1,3 mln oświadczeń o zamiarze zatrudnieniu cudzoziemców. Większość dotyczyła pracowników z Ukrainy. Lecz w tym czasie tylko 300 tys. z nich zostało zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Pozostali albo pracowali nielegalnie na terenie Polski, albo od razu pojechali dalej na zachód. Po zmianach Straż Graniczna, Państwowa Inspekcja Pracy czy ZUS mają kontrolować legalność zatrudniania Ukraińców w Polsce.

Słowo Polskie, rp.pl, 11.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code