Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Obywatele Ukrainy mogą wymienić swoje prawa jazdy w Polsce w trybie offline

Obywatele Ukrainy mogą wymienić swoje prawa jazdy w Polsce w trybie offline

Fot. autoconsulting

„Widzimy, że pomimo tego, że świadczymy usługę wymiany prawa jazdy online za pośrednictwem Elektronicznej Gabinetu Kierowców, wciąż jest wiele osób, które chcą wymienić swoje prawo jazdy offline. W 2022 roku prawie 3000 Ukraińców w Polsce wymieniło prawo jazdy. A od początku 2023 roku, czyli faktycznie w ciągu jednego miesiąca przy uzyciu serwisu „Dokument SE” przeprowadzono już 1540 udanych wymian” – powiedział szef Centralnego Centrum Obsługi ukraińskiego MSW Mykoła Rudyk Mykoła Rudyk.

Prawo jazdy jest jednym z ważnych dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami na całym świecie. Na Ukrainie w czasie stanu wojennego nastąpiły pewne zmiany w procesie wymiany i uzyskiwania pierwszego prawa jazdy.

Poza Ukrainą można wymienić krajowe prawo jazdy na międzynarodowe w czterech centrach „SE Dokument” w Polsce: Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu.

Współpraca między Ukrainą a kilkoma innymi krajami odbywa się na podstawie podpisanych umów dwustronnych. Zgodnie z nimi wymiana praw odbywa się bez zdawania egzaminów. Nad rozszerzeniem tej listy krajów pracuje również główny ośrodek obsługi MSW, aby ukraińscy obywatele mogli wymieniać dowody osobiste w trybie uproszczonym, czyli bez zdawania egzaminów.

W ramach takiej wymiany osoba składa dokumenty do organu uprawnionego do wydawania praw jazdy, oczekuje na rozpatrzenie wniosku na Ukrainę za pośrednictwem ambasady lub konsulatu i otrzymuje np. włoskie prawo jazdy.

Prawa jazdy, których ważność wygasła, są uznawane za ważne na terenie całej Ukrainy. Reguluje to Uchwała Rady Ministrów nr 184, przyjęta jeszcze w marcu 2022 roku, która przewiduje przedłużenie ważności prawa jazdy na cały okres stanu wojennego i rok po jego unieważnieniu. Do wymiany nie jest też obecnie wymagane zaświadczenie lekarskie o zdolności do kierowania pojazdami – wyjaśnia Mykoła Rudyk.

Niezależnie od ważności wygasłych praw jazdy, Ukraińcy są odpowiedzialni i wymieniają stare prawa jazdy. W 2022 roku z usługi wymiany skorzystało ponad 546 000 osób, a ponad 67 500 osób skorzystało z usługi odzyskania prawa jazdy po jego zgubieniu lub kradzieży.

Słowo Polskie za: ukraińskie media, 5 lutego 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code