Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Obiecujące wyniki raportu polskiego MSZ „Polska służba konsularna w 2013 roku”

Obiecujące wyniki raportu polskiego MSZ „Polska służba konsularna w 2013 roku”

Zdjęcie pobrano z msz.gov.pl28 marca minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski przedstawił raport „Polska służba konsularna w 2013 roku”. Kwestia ukraińska i Polaków, mieszkających w tym państwie była jedną z priorytetowych wśród spraw poruszonych w sprawozdaniu.

Przede wszystkim posiadaczy Kart Polaka może zainteresować nowa ustawa o cudzoziemcach, która od 1 maja zacznie obowiązywać w Polsce. Według tego dokumentu osoba, która ma KP będzie mogła w trybie ekspresowym uzyskać zezwolenie na pobyt stały w Polsce. Polskie MSZ pracuje także nad tym, by okres nabycia polskiego obywatelstwa dla osób polskiego pochodzenia skrócić do dwóch lat.

Wyraz „Ukraina” pojawił się w tekście dokumentu ponad 110 razy, co świadczy o aktywnym udziale Polski we wspieraniu nowych ukraińskich władz na drodze przemian gospodarczych i demokratycznych.

Nie zważając na to, że polski konsulat w Sewastopolu został zamknięty a jego funkcje przeniesiono do KG RP w Odessie, ilość konsulatów na Ukrainie pozostanie taka sama przez uruchomioną wkrótce polską placówkę dyplomatyczną w Doniecku.

Bardzo pozytywnie została oceniona praca Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. Ta placówka znalazła się w pierwszej dziesiątce z ilości wydanych wiz, Kart Polaka i ogólnie z ilości zarejestrowanych czynności konsularnych w 2013 roku (wydano 1973 Karty Polaka, 61 507 wiz).

Znaczny wzrost ilości złożonych wniosków wizowych w 2014 roku (30 proc. od 1 stycznia do końca marca) wymaga według ministra Sikorskiego usprawnienia funkcjonowania systemu elektronicznej rejestracji ankiet przez e-consulat bowiem to nowoczesne narzędzie jest często wykorzystywane niewłaściwie. Na Ukrainie i Białorusi hakerzy celowo przejmują udostępnione dla klientów terminy wiz. Do walki z tym zjawiskiem są powołane służby informatyczne MSZ. Żeby zmniejszyć jego negatywne skutki w 2013 roku powstała koncepcja utworzenia na Białorusi Call Center. Na Ukrainie ten problem jest mniej istotny, bowiem dużą część pracy w opracowywaniu wniosków wizowych przejęła firma outsorcingowa VFS Global, usługi której zresztą nie są tanie.

Za każdym razem praca konsulów to konkretna ludzka sprawa, realny problem, zagrożenie czyjegoś bezpieczeństwa lub zdrowia. To są tysiące interwencji, telefonów, pism, wizyt w więzieniach, szpitalach, posterunkach policji, a także podróże do miejsca zdarzenia. To także nocne dyżury pod telefonem – minister Sikorski pozytywnie ocenia pracę 600 konsulów w 127 placówkach na całym świecie.

W wystąpieniu ministra przewijał się także temat ułatwień wizowych. Sikorski wyraził nadzieję, że jeszcze przed wakacjami uda się wprowadzić ruch bezwizowy z Mołdawią. Z Ukrainą sprawa jest bardziej skomplikowana, niektórzy europejscy politycy zapowiedzieli zniesienie wiz do końca 2014 roku.

Raport „Polska służba konsularna w 2013 roku” został sporządzony na 53 stronach, łącznie z mapami i wykresami graficznymi i jest dostępny na stronie MSZ w pliku PDF.

Jerzy Wójcicki, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code