Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Obchody Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Narodowej w Winnicy (uaktualnione)

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Narodowej w Winnicy (uaktualnione)

2 maja w kościele pw. Miłoserdzia Bożego, znajdującego się w winnickiej dzielnicy Tiażyłów odbyły się uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, Dnia Flagi Narodowej a także Dnia Polonii, zainicjowane przez Jana Glińczewskiego, prezesa Konfederacji Polaków Podola (KPP). W ramach obchodów odbyła się uroczysta Msza święta, odprawiał którą ksiądz proboszcz Kazimierz Dudek a także wspaniały koncert polskiej piosenki patriotycznej ludowej i religijnej. W koncercie wzięli udział zespoły artystyczne, działające przy KPP – dziecięcy i młodzieżowy chór „Kwiat Podola” a także chór parafialny z Tiażyłowa, specjalizujący się w repertuarze Maryjnym.

Wśród zaproszonych gości na sali kościoła znaleźli się szereg prezesów organizacji polonijnych a także gość honorowy, Halina Wójcicka, prezes oddziału Towarzystwa Kultury Ziemi Lwowskiej, kierownik artystyczny chóru „Lilia”.

Msza była prowadzona w dwu językach – po polsku i po ukraińsku. Ksiądz Kazimierz zaapelował do zebranych by rozwijali i krzewili swoją tożsamość narodową nie tylko przez lekcje języka, uczestnictwo w świętach patriotycznych czy wyjazdach do Polski ale także gorącą wiarą w Boga. Przecież Bóg dla Polaków w burzliwych dziejach historii często stawał się ostatnią deską ratunku i bez oparcia na dogmaty chrześcijańskie żadna ważna decyzja w polskim państwie nie mogła być podjęta.

Ilość miejsc wolnych na sali kościoła zmniejszała się jednocześnie z przybliżaniem się świątecznego koncertu. Sam koncert zaczął się około godziny 18.30 z występu małych „krasnoludków” – dzieci członków KPP, którzy tańczyli, śpiewali a także wykonywali akrobatyczne triki. Następnie we wspaniałych polskich ludowych strojach wystąpiła młodzież – uczestnicy chóru „Kwiat Podola”. Piosenkę „W zielonym gaju”, zaprawioną charakterystycznymi gwizdkami, przypominającymi kukułkę, nuciła cała sala. Na skrzypkach akompaniowała Helena Szwabska, kierownik artystyczny zespołu, a na gitarze – Jana Macedońska. „Kraj rodzinny”, uczuciową piosenkę często nazywaną nieoficjalnym hymnem Polonii, młodzież zaśpiewała A Capella. Publiczność każdy kolejny utwór witała gorącymi brawami a narrator imprezy Jan Glińczewski przedstawiał zespoły i wprowadzał w atmosferę Święta wszystkich Polaków a szczególnie tych zza Zbrucza. Bowiem, nie zważając na sprzeciw podolskich ziemian (Konfederacja Targowicka) uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, zwykli Polacy dokładnie 222 lata temu z radością przyjęli wiadomość o równouprawnieniu wszystkich obywatel Rzeczypospolitej. Co nastąpiło później – lata okupacji i carskiej a potem także komunistycznej agresji na Polskę, wszyscy dobrze pamiętają.

Na koniec w kameralnych klimatach po polsku i na łacinie zaprezentował Maryjny dorobek artystyczny parafialny chór z Tiażyłowa.

– Możemy i umiemy we własnym zakresie bez wsparcia zewnętrznego organizować imprezy, podobne do dzisiejszej. Jak widzicie, nasze chóry prezentują wysoki poziom artystyczny a najlepszym podziękowaniem dla nich są brawa i uśmiechy słuchaczy – takimi słowami finalizował koncert pan Glińczewski i zaprosił zaproszonych gości na poczęstunek do dolnej sali kościoła. Tam już w nieformalnej atmosferze przy kanapce i szklance soku można było porozmawiać z uczestnikami chórów a także prezesami organizacji polonijnych. Omówiono plany na przyszłość i wspólne przyszłe imprezy.

Konfederacja Polaków Podola to najliczniejsza polska organizacja w Winnicy. Owocnie współpracuje z władzami miasta Kielce, uczy języka polskiego i historii kraju przodków. Latem aktywni członkowie wyjeżdżają do Kielc by wziąć udział w kolejnej edycji „Letniej szkoły” a chór „Kwiat Podola” – na obóz harcerski do Polski. Pod koniec maja do Winnicy przyjeżdża oficjalna delegacja z Kielc by wręczyć dzieciom-uczniom Polskiej Sobotniej Szkoły, którzy ukończyli pierwszą klasę według programu polskiego, specjalne zaświadczenia.

Jerzy Wójcicki

Zdjęcia z koncertu

{morfeo 307}

oraz wideo

{youtube}Zr7TL1ApURs{/youtube}

{youtube}eIMB2D3RDIU{/youtube}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code